Europell Expert: Z poradnika tapicera

Tapicerstwo hobbystyczne

Przy współpracy z Mistrzem Tapicerstwa, prowadzącym profil na Instagramie o wdzięcznej nazwie Tapicer w akcji – Aleksandrem Kądzielom, powstała broszura edukacyjna „Z poradnika tapicera”. Poradnik wpisuje się w nasz cykl edukacyjny Europell Expert, w którym staramy się w przystępny i ciekawy sposób promować wiedzę na temat skóry naturalnej. Poza poradami jak rozpocząć przygodę z tapicerstwem, promujemy ogólne informacje dotyczące ekologii w przemyśle skórzanym, różnych zastosowań skóry oraz porad jaki rodzaj skóry najlepiej dobrać do danego typu mebla. Pojawia się również tak szeroki temat, jakim jest właściwa pielęgnacja skóry.  

Tapicerstwo hobbystyczne przeżywa prawdziwy renesans: w sieci, a w szczególności w social mediach powstaje sporo nowych profili, na których autorzy chwalą się świetnie wykonaną pracą. Na niesamowitą skalę promują się początkujący hobbyści, którzy często znajdują stare fotele czy krzesła na śmietnikach lub strychach i starają się przywrócić ich stan świetności. Miło patrzy się na początkujących rzemieślników, jednak niejednokrotnie takie hobby przeradza się w prawdziwą pasję i sposób na życie.

„Z poradnika tapicera” zawiera informacje w jaki sposób dobrać skórę do wybranego przez nas mebla, jak obliczyć potrzebną ilość skóry, ale również istotne informacje dotyczące odpowiedniego magazynowania skóry. W dalszej części poradnika, czytamy o najodpowiedniejszym sposobie na dobranie igły, nici, skalibrowania maszyny…czy w końcu: jak sprawdzić jakość skóry. Otrzymujemy również konkretną dawkę wiedzy jak przebiega renowacja mebla krok po kroku. W 6 krokach zostały zaprezentowane działania, wraz ze zdjęciami i prostymi opisami, prowadzące do odnowienia pięknego mebla. 

Poradnik tapicera

Dlaczego tak ważne jest propagowanie faktów o skórze naturalnej?

Według badań przeprowadzonych przez portal Leather Naturally, 54% pytanych (z grupy 2 000 dorosłych Brytyjczyków) nie wie z jakich komponentów jest wyprodukowana tak zwana „wegańska skóra”. Prawda jest taka, że twory typu „wegańska skóra” czy „ekologiczna skóra” szkodzą środowisku i niestety, ale nie mają zbyt wiele wspólnego z naturalnością. Podobnie jest z szeroko pojętym przemysłem tekstylnym. Produkcja tekstyliów, jak również jej niska zdolność do biodegradacji pozostawiają wiele do życzenia. 

Skóra naturalna

Świadomi konsumenci będą zwracać uwagę na niuanse związane z rozbieżnością między marketingiem a rzeczywistością. Możemy pięknie nazywać coraz to nowe produkty z dodatkiem skórki ananasa czy kiwi, ale niestety nie zmienimy składu tych produktów (zazwyczaj są to po prostu syntetyki). 

Skóra naturalna jest bardzo wdzięcznym surowcem. Jednocześnie długowieczna i w prosty i szybki sposób biodegradowalna. Może być garbowana roślinnie, według tradycyjnych metod, bezchromowo oraz chromowo. Producenci skór naturalnych są w obowiązku posiadania szeregu odpowiednich certyfikatów, potwierdzających humanitarne pozyskiwanie surowców. Dbają o to, aby produkować w myśl cyklu zamkniętego – biorą z natury tylko tyle ile są w stanie jej oddać. To istotne aspekty, które pozwalają na podążanie wraz z ekologicznym duchem czasu.