Fakty i mity na temat skóry

Ostatnie badania prowadzone przez organizację Leather Naturally potwierdzają, że w społeczeństwie nadal jest zauważalny trend świadczący o braku wiedzy na temat branży i przemysłu skórzanego. Bardzo ważnym elementem brania czynnego udziału w światowej kampanii ekologicznej, jest edukowanie! W szczególności, jeśli reprezentujemy branżę, a – jak w przypadku Europell Group – jeśli jesteśmy dodatkowo producentami naturalnych skór, należy głośno i często kultywować tę wiedzę popartą faktami i badaniami. Poniżej kilka faktów i mitów z samego środka branży!

  1. Skóra naturalna jest bardziej ekologiczna od skaju

Prawda!

Sztuczne zamienniki od pewnego czasu coraz odważniej wchodzą na rynek, zawsze przybierając marketingową narrację oscylującą wokół ekologii. Niestety, ale ostatecznie nie mając z ekologicznym podejściem czy ekologicznymi produktami nic wspólnego! Skaj jest wyprodukowanym przez użycie tkaniny pokrytej warstwą plastyfikowanego polichlorku winylu. Warto się tutaj również zatrzymać i wziąć pod lupę alternatywy sygnowane nazwami „skóra z ananasa”, „skóra z awokado” czy innych roślin. Każda z nowych opcji brzmi pięknie i w taki sam sposób jest reklamowana, lecz to nic innego niż skaj z dodatkiem (zazwyczaj kilku procent) danej rośliny. Te wyroby – zarówno klasyczny skaj, jak i „wegańskie” alternatywy, są nie biodegradowalne, nie pochodzą z recyklingu. Są nietrwałe oraz nie przepuszczają powietrza. Jednym słowem – są nie ekologiczne.

 

  1. Przy produkcji skóry zużywa się ogromne ilości wody

Mit!

Podczas badań na temat zużycia wody przez poszczególne gałęzie przemysłu, w przypadku skóry, brano pod uwagę ogół procesu. Tak więc liczba 16 458 litrów, zawiera w sobie również wodę potrzebną do wyhodowania trawy, którą żywi się zwierzę przeznaczone do uboju na mięso oraz ogólnie ilość wody, która jest niezbędna do życia zwierzęcia. Odpad w postaci skóry, który branża skórzana uszlachetnia, wymaga użycia jedynie od 60 do 200 litrów na metr kwadratowy skóry.

Ponad to, warto zaznaczyć jaką wagę przywiązuje branża skórzana, do infrastruktury mającej wspierać produkcję w myśl obiegu zamkniętego wody. W każdej garbarni są założone specjalne filtry i instalacje, dzięki którym woda używana np. do oczyszczania zasolonych błamów, zostaje przefiltrowana i wraca z powrotem do urządzeń maglujących.

 

  1. Skóra jest całkowicie biodegradowalnym produktem

Prawda!

Z aktualną wiedzą na temat ekologii nie możemy sobie pozwolić na wspieranie szkodliwych rozwiązań. Pierwsza wyprodukowana plastikowa reklamówka jeszcze nie zdążyła się rozłożyć, ba! Jeszcze długo będzie istniała gdzieś w środowisku – na dnie morza czy zakopana gdzieś na jednym z wielu wysypisk.

Naturalna skóra, szczególnie ta garbowana roślinnie i bezchromowo, jest całkowicie w 100% biodegradowalna i bezpieczna dla środowiska. Rozkład skóry naturalnej trwa od 50 do 100 lat. Jednak to, co czyni skórę naturalną prawdziwie ekologiczną, to fakt, że produkty obite w nią, są długowieczne. Wraz z biegiem lat nabierają charakteru, uszlachetniają się. Dlatego przy odpowiedniej konserwacji nie będzie potrzeby częstego wymieniania ich lub naprawy.

 

  1. Surowiec jest pozyskiwany ze specjalnie hodowanych zwierząt

Mit!

Nie istnieje na świecie żadna hodowla bydła, w której zwierzęta są hodowane specjalnie na skórę. Organizacje światowe bardzo dbają o to, aby ta odnoga przemysłu działała ze wszelkimi niezbędnymi certyfikatami i zasadami. Należy to zaznaczać bardzo wyraźnie: skóra, to odpad pozostały po uboju bydła na mięso. Dopóki ludzie będą jeść mięso, doputy przemysł skórzany będzie pozostałą skórę uszlachetniał.

 

  1. Produkty ze skóry naturalnej są hipoalergiczne

Prawda!

Dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu, skóra – w porównaniu z np. tkaniną, jest hipoalergiczna. Ponad to, nie absorbuje zapachów oraz kurzu – jest więc szczególnie polecana alergikom. Osoby, które poszukują do swoich opcji trwałych rozwiązań – przez wzgląd na obecność zwierząt lub dzieci, również będą zadowolone ze skórzanej kanapy czy chociażby z tak świeżego trendu, jak skórzane panele ścienne.  Skóra naturalna zakonserwowana, pielęgnowana odpowiednimi specjalistycznymi środkami naprawczo-czyszczącymi, odwdzięczy się nam wieloma latami świetnej prezencji oraz komfortu.

Skóry naturalne Brązowa i żółta skóra naturalna Skóry naturalne z różna fakturą