Garbowanie roślinne skóry — na czym polega?

Cenny surowiec

Skóra naturalna to jeden z materiałów, który już od wieków służył do wyrabiania ubrań i akcesoriów. Skórzane dodatki to bardzo trwałe elementy, jednak warto mieć na uwadze, że materiał ten, by długo mógł być użytkowy, musi zostać zabezpieczony. W tym przypadku garbowanie to proces zapewniający wytrzymałość i odpowiednią ochronę skóry. Garbniki dzielą się na nieorganiczne i organiczne, wśród których wyróżnić można te roślinne i zwierzęce.

Wyprawianie skóry

Garbowanie nie jest pierwszym etapem podczas obróbki skóry. Powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem materiału. Składają się na to solenie, suszenie oraz nawilżanie, aby przywrócić elastyczność. Włos i górna warstwa skóry są zmiękczane, a całość oczyszczona z resztek tłuszczu. Po tych zabiegach dopiero można przeprowadzić garbowanie roślinne skóry naturalnej. Istotne jest, aby materiał został jeszcze umyty i nasączony substancjami oleistymi.

Czym jest garbowanie?

Tylko nieliczni producenci korzystają z garbowania roślinnego. Zdecydowana większość stosuje skóry chromowe. Są to skóry poddawane kilkunastogodzinnym procesom garbowania, które przez zastosowanie brzeczki chromowej są bardziej efektywne. 

Pozwala to oszczędzić czas i finanse. Jednak stosowany chrom to ten o szóstym stopniu utleniania, który działa na ludzki organizm toksycznie. To pierwiastek uczulający, a co więcej może prowadzić do zapalenia skóry. Wykazano, że chrom przedostaje się do komórek i powoduje powstawanie nowotworów. 

Stąd powrót do korzeni i tradycji, jakie stosuje producent skór z Bydgoszczy. Garbowanie roślinne to naturalny sposób, aby przetworzyć skóry zwierzęce bez szkodliwych substancji. Proces ten przeprowadzany jest w celu stabilizacji skóry i jej dalszego przetwarzania. Garbnikiem roślinnym jest tanina, a więc organiczny związek chemiczny. 

Wykorzystywane są w procesie garbowania zazwyczaj garbniki naturalne, które występują w gałęziach, korze, strąkach lub nawet owocach. Proces garbowania może trwać nawet kilka miesięcy.

Garbowanie roślinne skóry

Proces garbowania pozwala uzyskać odpowiednią strukturę oraz barwę skóry. Dzieje się to za pomocą działania trwale zmieniającego białkową strukturę surowca. Skóra dzięki temu jest wytrzymała i mniej podatna na rozkład. Techniki garbowania są zautomatyzowane, co znacznie usprawnia proces.

Po wykonaniu warsztatu mokrego, a więc namaczania i wapnowania materiału, rozpoczyna się garbowanie. Skóra jest wówczas płukana w brzeczce, a więc w roztworze garbnika. Tanina dodawana jest do wypełnionego wodą dołu ze skórami. W takiej kąpieli pozostają, aż zostaną dodane do innych kąpieli o wyższym stężeniu garbników. Na koniec skóra odkładana jest, by utrwalić garbowanie.

Takie działania mogą trwać około 30 dni, co wpływa przede wszystkim na jakość i bezpieczeństwo. Jako producent skór stosujemy specjalną recepturę garbników, która jest przez ściśle strzeżona. Jej proporcje nie są zdradzane, a to daje pewność, że wybrany materiał będzie wyjątkowy.