Jak dbać o skórę perforowaną?

Skóra perforowana bez wątpienia posiada swoje unikalne właściwości powszechnie wykorzystywane w różnych produktach w celu zwiększenia ich użyteczności. Perforacje mogą dodawać elegancji ale też poprawiać komfort użytkowania. Należy jednak pamiętać o jej regularnym czyszczeniu, pielęgnacji i konserwacji oraz stosowaniu się do popularnych zasad wydłużających jej trwałość. 

Dlaczego skóra perforowana wymaga specjalnej pielęgnacji?

Skóra perforowana w odróżnieniu od skóry gładkiej wyróżnia się wykonanymi w niej otworami niosącymi wiele korzyści podczas użytkowania produktów z niej wykonanych. Wymaga ona jednak odmiennej pielęgnacji z uwagi na łatwość zbierania kurzu, brudu i wilgoci w perforacjach. Długo zaniechane czyszczenie perforacji może prowadzić do jej zatkania, odbarwienia i uszkodzenia, a w konsekwencji utraty właściwości jakie gwarantuje tak obrobiona skóra.

Czyszczenie skóry perforowanej krok po kroku

Usuwanie kurzu i powierzchownego brudu

Przed gruntownym czyszczeniem skóry należy oczyścić ją z pierwszej warstwy brudu i kurzu. Na tym etapie wykorzystuje się miękką szczoteczkę lub pędzel w celu delikatnego usunięcia kurzu. W przypadku czyszczenia mebli tapicerowanych, warto wykorzystać dedykowane i załączane do odkurzaczy końcówki do czyszczenia tapicerki.

Czyszczenie wilgotną ściereczką

Zabrudzenia, których nie da się usunąć pędzelkiem lub szczotką należy przetrzeć wilgotną ściereczką z mikrofibry. Operację należy przeprowadzać delikatnie, ponieważ zbyt mocne przyciskanie ściereczki może doprowadzić do wepchnięcia brudu w otwory perforacyjne.

Użycie dedykowanego środka czyszczącego

Głębokie oczyszczanie skóry perforowanej wymaga zastosowania dedykowanych środków do jej pielęgnacji. W przypadku obuwia sprawdzą się preparaty do butów skórzanych np. w postaci pianki lub mleczka. Meble tapicerowane odwdzięczą się estetycznym wyglądem i dłuższą trwałością po zastosowaniu dedykowanej pianki. Skóra samochodowa posiada swoją gamę specjalnie zaprojektowanych kosmetyków dopasowanych do stylu jej użytkowania.

pielęgnacja skóry perforowanej 

Pielęgnacja i impregnacja skóry perforowanej

Czyszczenie to tylko jeden z etapów dbania o skórę perforowaną. Kolejnym krokiem jest pielęgnacja i impregnacja zapewniająca większą odporność na ponowne zebranie brudu i kurzu.

Stosowanie środków pielęgnacyjnych

Balsamy i mleczka do skóry to preparaty pomagające nawilżyć skórę i zabezpieczyć ją przed wysychaniem, co wydłuża jej żywotność i zachowuje estetykę. Dedykowane impregnaty tworzą warstwę ochronną zabezpieczającą skórę przed wilgocią i brudem. Istotne jest stosowanie preparatów do skóry perforowanej, ponieważ nie zapychają one otworów.

Regularne konserwowanie

Regularna konserwacja pomaga zachować świeży wygląd mebli i innych produktów przez długi czas. Obuwie i meble tapicerowane warto konserwować 1-2 razy w miesiącu, a skórzaną tapicerkę samochodową perforowaną przynajmniej raz w miesiącu. Jest to szczególnie istotne zimą, gdy wilgoć obecna w samochodzie ma niekorzystny wpływ na skórę.

Czego unikać podczas pielęgnacji skóry perforowanej?

  • Używania zbyt dużej ilości wody – woda może dostać się do perforacji i powodować rozwój pleśni.

  • Stosowania tłustych preparatów – takie środki mogą spowodować zapchanie otworów perforacyjnych, dlatego warto korzystać z dedykowanych środków.

  • Przesadnego tarcia – mocne szorowanie skóry może doprowadzić do uszkodzenia jej powłoki i szybkiego zużycia oraz utraty estetyki.

  • Nakładania uniwersalnych środków czyszczących – uniwersalne środki czyszczące muszą poradzić sobie z różnymi powierzchniami i materiałami, dlatego nie nadają się do wykorzystania przy produktach wykonanych ze skóry naturalnej. Agresywne substancje chemiczne zawarte w uniwersalnych produktach czyszczących mogą uszkodzić skórę i np. doprowadzić do powstania plam.

Jak przedłużyć trwałość skóry perforowanej?

W celu wydłużenia trwałości skóry warto trzymać się poniższych zasad:

  1. Unikaj intensywnego kontaktu z wodą, także podczas czyszczenia i konserwacji skóry perforowanej.

  2. Regularnie korzystaj ze środków do pielęgnacji skóry.

  3. Przechowuj produkty skórzane we właściwy sposób – unikaj pozostawiania rzeczy w wilgotnych i silnie nasłonecznionych miejscach.

  4. Korzystaj z klimatyzacji podczas używania samochodu – suche powietrze usuwa wilgoć z kabiny, która ma niekorzystny wpływ na skórę perforowaną ze względu na ryzyko powstania pleśni.

czyszczenie skóry perforowanej 

Podsumowanie

Utrzymanie skóry tapicerowanej w dobrej kondycji wymaga większej troski niż w przypadku skóry gładkiej, jednak nie jest to skomplikowany proces i czasami ogranicza się do jednego  razu w miesiącu. Jako Europell Group dostarczamy naszym klientom skórę perforowaną najwyższej jakości w dowolnym typie perforacji. W swojej ofercie posiadamy skóry perforowane samochodowe wykorzystywane w pojazdach marki premium. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Europell.pl i kontaktu z naszymi konsultantami.