Jak odróżnić skórę naturalną od sztucznej?

Dokonywanie zakupów jest coraz łatwiejsze, a między innymi dzięki łatwemu dostępowi do Internetu. Jednak ogromne ilości produktów, jakie pojawiają się nie tylko w sklepach online, ale też stacjonarnych mogą doprowadzać nieuczciwych praktyk związanych z oferowaniem tzw. podróbek. Dotyczy to szczególnie elementów, które odznaczają się wysoką jakością, jak skóra naturalna. Wówczas zamiast niej, sprzedawana jest sztuczna. Dowiedz się, w jaki sposób rozpoznać różnice między tymi rodzajami skór. 

Sprawdzajmy metki

Produkty uznane jako skórzane często zawierają także warstwy syntetyczne. Niektóre elementy mogą także powstawać ze zmielonych odpadów garbarskich. Sprzedawca lub producent powinien zamieścić na metce procentowy skład prawdziwej skóry. W przypadku artykułów, które są wykonane wyłącznie ze skóry naturalnej, na metce musi znajdować się napis: real leather lub leather 100%. Produkt skóropodobny lub ten wykonany ze sztucznego materiału nie może zostać tak oznaczony.

Właściwości prawdziwej skóry

Zacznijmy od wyglądu skóry. Skóra naturalna ma nieregularny wzór, który jest niepowtarzalny. Występują przeróżne rysy, zmarszczki, pory lub blizny. Natomiast skóra sztuczna zazwyczaj ma powtarzalne cechy, czasem jednak imituje wzór tej naturalnej, jednak struktura podobna pojawia się w pewnej odległości. Prawdziwa skóra jest miękka, elastyczna oraz delikatna. Często imitacje naśladują miękkość, tutaj do rozróżnienia warto sprawdzić ciepło skóry.

Skóra naturalna jest po prostu ciepła! Po dotknięciu nagrzewa się i nie ochładza od razu. Z kolei materiał ją naśladujący nie będzie się zbyt szybko ogrzewał, a także szybko odda ciepło. Co więcej, powierzchnia skóry syntetycznej może zrobić się wilgotna, a prawdziwej zawsze będzie sucha.

To, co z pewnością przykuje naszą uwagę podczas zakupu produktów ze skóry, to ich zapach. Elementy ze sztucznej skóry mają zazwyczaj chemiczny zapach, który znika dopiero po pewnym czasie. Z kolei skóra naturalna odznacza się delikatną i bardzo dyskretną wonią. Jest ona dość charakterystyczna i ma związek z procesem garbowania, zawsze będzie kojarzona właśnie z prawdziwą skórą.

 


Zapoznaj się z naszą ofertą skór naturalnychTestujemy skórę naturalną

Prostym, a zarazem skutecznym sposobem na zweryfikowanie, czy skóra jest prawdziwa to użycie… wody! Prawdziwa skóra ma porowatą powierzchnię, oddycha przez cały czas, a więc woda łatwo wsiąka. Plamy mokre po czasie wysychają i nie powodują odbarwień ani zniekształceń materiału. Sztuczna skóra nie pochłonie wody, a pod wpływem jej działania może się niszczyć. Warto jednak pamiętać, że często skóra naturalna jest impregnowana, dlatego może nie pochłaniać wody.


Jakość idzie w parze z ceną

Często właśnie tak możemy sprawdzić, czy producent lub sprzedawca nie chce sprzedać nam podróbki. Im niższa będzie cena za skórzany produkt, tym możemy się spodziewać, że będzie wykonany ze skóry syntetycznej. Proces obróbki skóry, a nawet sam materiał przekładają się na jej wysoką cenę.

Zdarza się także, że produkt jest w cenie odpowiedniej do skóry naturalnej, ale zawiera tylko jej procent. Wówczas należy sprawdzić na metce cały skład produktu. Zazwyczaj skóra naturalna łączona jest z syntetykami. Jest to chwyt marketingowy, gdzie jesteśmy pewni, że kupujemy pełnowymiarowy produkt, a otrzymujemy wyrób skóropodobny.

 


Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto zajrzeć jeszcze w kilka miejsc produktu ze skóry. Są to między innymi rogi materiału, gdzie często widać klejenie i rozwarstwienia. Od spodu z kolei może być pokryta jaśniejszym i tekstylnym materiałem. Mamy wówczas do czynienia ze sztuczną skórą. Można to zaobserwować także w przypadku kantów – jeśli są zamalowane w gładki sposób, który uniemożliwia rozpoznanie ilości warstw – jest to skaj. Skóra naturalna może być także klejona ze względów estetycznych, jednak jej wewnętrzna część jest zazwyczaj matowa oraz włóknista, co przypomina strukturą zamsz.

 


Sprawdź nasze skóry naturalne