Jak pielęgnować buty z nubuku?

Dlaczego warto wybierać obuwie z tej skóry?

Skóry naturalne charakteryzują się pięknym, specyficznym wybarwieniem, fakturą i niezwykłą trwałością – nie bez powodu od lat wybiera się je jako surowiec do wytwarzania solidnych trzewików, pięknych kozaków czy sandałów. Buty wykonane z prawdziwej skóry mogą służyć nam w doskonałym, niezmienionym stanie przez długie lata. To drogi materiał, dlatego producenci dokładają wszelkich starań, aby porządnie je szyć – dlatego kupując na przykład botki z nubuku, możesz mieć pewność, że są one warte swojej ceny. To matowa skóra o lekko szorstkiej fakturze, która świetnie sprawdza się jako dodatek do stylu casualowego lub smart casualowego.

Najczęściej obuwie tego rodzaju nosi się do mniej formalnych strojów męskich, czy jako uzupełnienie wiosennego outfitu damskiego. Nie jest zbyt odporne na przemakanie – należy to mieć na uwadze nie tylko podczas zakupów, ale również przy jego myciu. Jeśli chodzisz dużo przy każdej pogodzie lub potrzebujesz solidnych, nieprzemakalnych butów na jesień, wybierz raczej skórę licową.

Jak czyścić buty z nubuku?

W związku z tym, że ta szorstka skóra ma chropowatą powierzchnię, bardzo łatwo osadzają się na niej cząsteczki kurzu i błota. Nie można ich usuwać pod bieżącą wodą, ponieważ może dojść do przemoczenia skóry i zniszczenia struktury obuwia. Jak więc czyścić swoje ulubione botki, gdyby pomimo wszelkich starań doszło do ich zachlapania błotem? Jeśli zdąży ono zaschnąć, trzeba wykruszyć je, a następnie wyczyścić szczotką. W sprzedaży dostępne są one w specjalnej wersji. Gumowa strona pozwala na usunięcie zaschniętego błota i głębszych plam. Druga posiada włosie miedziano-nylonowe, które rozczesuje „włoski” i usuwa z nich kurz. Niektóre modele mają również wbudowaną specjalną boczną gumową nakładkę, dzięki której łatwiej jest usunąć zanieczyszczenia z nubukowej skóry z trudniej dostępnych miejsc.

Jakich błędów nie popełniać przy czyszczeniu nubuku?

Pielęgnacja obuwia z naturalnej skóry wymaga staranności i ostrożności, jeśli chodzi o powszechnie dostępne środki i narzędzia, jednak z pewnością się opłaca – skutkuje pięknym wyglądem butów przez długie lata. Z pewnością szkodzi im woda – dlatego nie powinno się ich moczyć ani przecierać wilgotną szmatką. Można to zrobić w sposób bardzo delikatny i powierzchowny tylko przy trudniejszych zabrudzeniach – tak, aby nie przemoczyć skóry. Nie powinno się również zbyt mocno ani zbyt chaotycznie szczotkować nubuku. Delikatne ruchy w jedną stronę, jak przy czesaniu własnych włosów, pozwolą dłużej cieszyć się gęstym nubukowym włosiem na ulubionych butach.

Czy nubuk trzeba konserwować?

Nie zawsze udaje się uniknąć zachlapania swoich ulubionych butów z szorstkiej skóry, dlatego od czasu do czasu warto postawić na impregnat do nubuku, który pomoże uchronić przed przykrymi konsekwencjami przemoczenia. Nie stosuje się w tym celu żadnych past ani kremów, a jedynie specjalne preparaty w sprayu, którymi powleka się całą powierzchnię zewnętrzną buta. Pomaga on chronić skórę, ale również pogłębia jej kolor i odświeża go, sprawiając, że nawet po kilku sezonach wyroby z nubuku wyglądają jak nowe. Stosując dobrej jakości środki, nie trzeba obawiać się o to, że w ulubionych butach stopa będzie się bardziej pocić. Zachowują one zdolność przepuszczania wilgoci na zewnątrz – z tego też powodu nubuk cieszy się bardzo dużym powodzeniem u osób, które spędzają w butach wyjściowych sporo czasu w ciągu dnia, również latem. Warto pamiętać, że dobry but powinien być inwestycją na lata, jednak aby tak mogło być – trzeba mu od czasu do czasu zafundować SPA, pozbawiając go zanieczyszczeń, odświeżając i konserwując.