Jak profesjonalnie zadbać o skórzane buty?

Większość z nas ma choć jedną parę butów ze skóry - zamszowej, dwoiny, licowej... Skórzane obuwie jest synonimem nie tylko trwałości i wyjątkowego komfortu, ale również elegancji. Są często niezawodnymi towarzyszami wymagających tras, wyjątkowych okazji czy dopełnieniem stylizacji. 

Długowieczność

Mimo, że produkty ze skóry - nie tylko obuwie, ale również akcesorie skórzane, meble, torebki, są ultratrwałe i długowieczne, nadal wymagają pewnego poziomu opieki i pielęgnacji. Dzięki kilku prostym krokom będziemy w stanie cieszyć się przez długie lata skórzanym butami. 

Niezależnie od tego, czy są to botki, półbuty, trampki czy laczki, elementy ze skóry wymagają odpowiedniej opieki. 

Dbanie o skórzane obuwie w kilku prostych krokach

Naszym priorytetem powinno być przede wszystkim utrzymywanie butów w czystości - nie doprowadzanie do pozostawiania na nich błota, kurzu, osadu z soli (szczególnie zimą). Jednak w zależności z jakiej skóry są wykonane buty, metoda oczyszczania wstępnego będzie się różnić. 

  • Przez producentów obuwia, do wstępnego oczyszczania lub po prostu utrzymania czystości, najlepiej sprawdzi się miękka szczoteczka, czyli taka z bardzo miękkim włosiem. Ważne, aby włosie było delikatne, by nie uszkodzić powierzchni skóry. 
  • Następnie, jeśli skóra jest kryta (czyli np. nie jest zamszowa), użyj łagodnego mydła i wilgotnej szmatki, by oczyścić powierzchnię skóry. Zaleca się unikanie gąbek, ponieważ wiele z nich zawiera już w sobie chemikalia, które nieświadomie wcieramy w skórę. 
  • Do czyszczenia zamszu najlepiej sprawdzi się szczotka z miękkim gumowym włosiem - dzięki niej możemy pocierać zamsze nie uszkodziwszy jego struktury. Wskazówką zdającą egzamin jest czyszczenie za pomocą pary, np. z czajnika w którym wrze woda. Jednocześnie należy delikatnie pocierać szczotką, a następnie przetrzeć powierzchnie chłonną szmatką. 
  • Coś co wyjątkowo może zagrażać zamszowym butom są również tłuste plamy. Najlepiej wybawić je papierowym ręcznikiem, naniesiewszy najpierw trochę proszku do pieczenia lub talku i wyszczotkowanie plamy. 

    

Profesjonalna pielęgnacja

Dobrze jest znać różne "pro tipy" dotyczące pierwszej pomocy dla naszego obuwia, jednak bardzo ważna jest pielęgnacja profesjonalnymi środkami pielęgnacyjno-naprawczymi. 

W Europell Group oferujemy gotowe, profesjonalne zestawy, zarówno do nubukowej skóry, anilinowej, ale również samochodowej i meblowej! 

Zestaw do czyszczenia i pielęgnacji nubuku


Zestaw do nubuku pielęgnuje i impregnuje skóry otwarte, nubukowe, welur i zamsz. Do codziennego czyszczenia wystarczy regularne odkurzanie miękką szczotką lub przecieranie suchą ściereczką. Świeże plamy należy usuwać od razu, natychmiast ściereczką, która dobrze wchłania wilgoć bądź ręcznikiem papierowym, nie trzeć mocno.

  • Aniline protector 400 ml

Preparat zabezpieczająco-pielęgnujący do skór otwartych, nubukowych, welurów i zamszu zawiera kompleksowy system filtrów UV i antyoksydantów. Chroni skóry otwarte, nubuk, welur, zamsz przed blaknięciem, utratą elastyczności i świeżości koloru. Systematyczna pielęgnacja przedłuża atrakcyjność i żywotność skór.

  • Impregnat do skóry otwartej & nukowej & welurowej & zamszowej 200 ml

Impregnat to delikatny preparat chroniący przed plamami do skór otwartych, nubukowych, welurów i zamszu. Zakres zastosowania: Meble, odzież, obuwie, torby, namioty, plandeki.

Zestaw do czyszczenia i pielęgnacji aniliny jest odpowiedni do skór o otwartych porach, które posiadają delikatną ochronę i kropla wody wchłania się w miarę upływu czasu. Również skóry olejowane mogą być czyszczone tym zestawem.

Zawsze dla bezpieczeństwa należy wykonać test w niewidocznym miejscu.

Skóry anilinowe

 

Skóra anilinowa jest ciepła i naturalna w dotyku. Zdecydowanie różni się w tym kontekście od skór gładkich pigmentowanych, gdzie warstwa farby jest wyraźnie widoczna. Niektóre aniliny są drobnoziarniste i wstępnie impregnowane, inne posiadaj większe pory i woda wchłania się w nie natychmiast.

Ze względu na wrażliwość skóry o otwartych porach, wszystkie produkty muszą być najpierw sprawdzone pod kątem zmian w niewidocznym miejscu!

Nigdy nie należy nakładać produktu bezpośrednio na skórę, ale należy wetrzeć środek czyszczący w gąbkę lub szmatkę i następnie należy pozostałości po nim usunąć miękką szmatką. Aby to zrobić, zawsze nakładaj produkty w sposób kołowy od szwu do szwu, aby uniknąć zaplamień.

  • Aniline Cleaner

Do codziennego czyszczenia najpierw należy odkurzyć skórę. Podczas czyszczenia powierzchni nałóż odrobinę pianki do czyszczenia na gąbkę lub szmatkę i czyścić ruchami kolistymi równomiernie od szwu do szwu. Nie czyścić zbyt mokro i nie trzeć zbyt mocno.

Pozostałości środka czyszczącego należy zebrać ściereczką zwilżoną wodą. W niektórych skórach o otwartych porach występuje lekkie ścieranie. Następnie pozostaw do wyschnięcia, aby sprawdzić, czy nie występują niepożądane zmiany koloru, co rzadko ma miejsce. Zawsze pozwól skórze naturalnie wyschnąć w temperaturze pokojowej.

W przypadku trudnych miejsc zawsze najlepiej jest najpierw skontaktować się ze specjalistą. Niewłaściwe próby czyszczenia szybko prowadzą do zaplamień. W szczególności w przypadku plam z barwnikami lub tłustych miejsc konieczna jest fachowa porada. Chętnie pomożemy w każdej sprawie.

  • Aniline Cream

Do codziennego użytku polecamy Aniline Cream, który skutecznie chroni zaplamienia i utrzymuje skórę elastyczną. Ślady zużycia na tłustej skórze są kompensowane przez Aniline Cream. Nakładać tylko na czystą skórę. Najpierw sprawdź działanie preparatu w niewidocznym miejscu! Nałóż niedużą ilość środka na niepozostawiającą włókien ściereczkę i równomiernie nanieś powierzchnię ze skóry do szwu do szwu. Pozostaw do wyschnięcia na co najmniej 10 min powtórz zabieg w razie potrzeby.

Nowa skóra anilinowa powinna być poddawana kilkukrotnym zabiegom pielęgnacyjnym w miejscach najczęściej używanym, aby zapobiec plamom i przebarwieniom. Po nałożeniu lekko podgrzej powierzchnię suszarką do włosów. W ten sposób zwiększa się efekt ochronny. Miejsca często używanie powinny być czyszczone i pielęgnowane co trzy miesiące. W przypadku miejsc mniej używanych wystarczą odstępy od 6 do 12 miesięcy.