Jak wygląda renowacja skóry naturalnej?

Skóra naturalna mimo swojej wyjątkowej trwałości, w przypadku braku konserwacji oraz intensywnej eksploatacji, może ulec zniszczeniu. Możliwa jest jednak renowacja elementów ze skóry naturalnej. Przedstawiamy, jak wygląda ten proces krok po kroku!

Wybór skóry do renowacji

Konserwator przed rozpoczęciem pracy musi zdobyć informacje dotyczące usługi renowacji, aby ustalić jaki rodzaj skóry będzie odpowiedni. W przypadku renowacji mebli zależy to od ich typu. Jeśli są to meble w typie Chesterfield, wówczas sprawdzi się skóra miękka, z kolei w nowoczesnychmodelach niezbędna będzie już bardziej twarda i grubsza skóra.

To, jaki typ skóry należy wybrać zależy także od użytkowania renomowanego przedmiotu. Jeśli będzie służył na co dzień, przyda się inny typ skóry niż w przypadku elementu dekoracyjnego pokrytego skórą naturalną.

Szeroki wybór kolorów, gatunków oraz faktur skór sprawia, że znaleźć można idealny typ do danego, odnawianego mebla lub innego przedmiotu.  

Magazynowanie skór i kontrola jakości

Zamówiona skóra dociera prosto z włoskiej produkcji. Gdy już dotrze, należy jak najszybciej rozpakować przesyłkę i przygotować się do magazynowania. Często skóra podczas transportu jest składana na prawą stronę w kostkę, co może doprowadzić do powstania załamań lub zgięć. Warto rozprostować zgniecenia i przechowywać skóry na odpowiednich stojakach.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie jakości skóry. Jest to materiał naturalny pochodzenia zwierzęcego, stąd na błamach znaleźć można blizny po zadrapaniach, wypaleniach numerów, ugryzieniach i innych. Skóra naturalna jest niejednolita, dlatego może w niektórych miejscach być cieńsza lub bardziej pomarszczona.

Na początek należy sprawdzić górną warstwę i szukać dziur, uszkodzeń lub faktury, która nada negatywny wpływ na wygląd. Uszkodzenia oznacza się specjalnym rysiem do skór, dzięki czemu będą dobrze widoczne podczas wykroju elementów. Skórę należy również naciągnąć, by znaleźć ewentualne uszkodzenia. Oznaczone powinny zostać też miejsca na lewej stronie, które mogły być uszkodzone podczas garbowania, gdyż mogą ulec zniszczeniu podczas użytkowania.

 


Poznaj ofertę skóry naturalnej


 

Dobór nici i sprawność maszyny

Specjalne nici do skór są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie wielu czynników. Ich grubość oznaczana jest cyfrą – im ona niższa, tym nić jest grubsza. Niezbędne są także igły, które wymienia się po ośmiu godzinach pracy. Igła do skór nie ma czubka, a ostrze, które rozcina skórę, by przechodzić przez nią lekko.

Ważnym etapem jest sprawdzenie maszyny, czy zszywa prawidłowo. Dotyczy to weryfikacji, czy maszyna ściąga nici prawidłowo, a więc czy górna i dolna spotykają się dokładnie na środku połączonych skór. Sprawdzenie maszyny powinno być wykonane po każdej zmianie grubości nici.

Odnawiamy meble ze skóry

Etap 1. Większość przypadków pozwala na skorzystanie ze starego poszycia mebli dostarczanych do renowacji. Warto więc ściągnąć stare pokrowce i rozpoznać kolejności wszycia elementów. Kolejnym krokiem jest wykonanie znaczników, które pomogą zszyć z powrotem elementy. Po ich wykonaniu można rozciąć wszystkie elementy i ułożyć obok siebie.

Etap 2. Następnie należy sprawdzić oraz przygotować skórę do obrysów. Jest to najważniejszy etap prac, dlatego powinno się go wykonać bardzo starannie. Na początek sprawdzone powinny być dziury, uszkodzenia, zadrapania, skazy, czy blizny eliminujące fragmenty skóry do tapicerowania. Wszystkie uszkodzenia należy zaznaczyć.

Etap 3. W tym kroku niezbędne jest najbardziej ekonomiczne i najlepsze rozmieszczenie rozdzielonych elementów starego pokrowca na błamie, by powstało najmniej odpadów. Istotne jest zamocowanie zniekształconych części by rozciągnąć je do pierwotnego kształtu. Należy wykonać dokładny obrys części i przerysować pierwotne znaczniki. Po zarysowaniu powierzchni wycinane są obrysy i układane na odwzorowaniach.

 

 

Etap 4. Skóra stanie się puszysta gdy zostanie połączona z owatą. Jej grubość dostosowana jest do miejsca wszycia oraz projektu obszywanego przedmiotu. Owatę rozkłada się na stole roboczym, nakładana jest wówczas skóra i wycinane są kształty. W końcu rozpoczyna się zszywanie materiałów ze sobą.

Etap 5. Ten etap to zszywanie wszystkich elementów ze sobą. Ważne, aby wykonać to w odpowiedniej kolejności, a więc w odwrotnej niż rozdzielanie poszczególnych elementów. Skóra marszczona jest w miejscach, gdzie jest to zaznaczone poprzez wszycie gumek. Po zszyciu elementów skórzanych, wszywane są odciągi.

Etap 6. Ostatni etap to dodatkowa weryfikacja wszystkich szwów przed założeniem skórzanego pokrowca na przedmiot. Warto zwrócić uwagę na miejsca połączeń kilku warstw. To również moment, gdy należy założyć pokrowiec i zamocować na formie. Po założeniu dodatkowo sprawdzić jakość wykonania i zlikwidować wszystkie nitki, które wystają. Czyszczenie i zapakowanie przedmiotu kończy renowację.

 


Sprawdź ofertę producenta skór z Bydgoszczy