Jakie rodzaje skóry wyszczególniamy?

Skóry gładkie

Warto poznać typy skóry naturalnej chociażby przez wzgląd na łatwiejszy i bardziej odpowiedni dobór środka pielęgnacyjno-naprawczego. Wiedząc, z jakim typem skóry mamy do czynienia, będziemy wiedzieli z jakiego preparatu najlepiej jest skorzystać. Dzięki temu zadbamy o długowieczność mebla, torby czy też butów ze skóry naturalnej.Skóry gładkie

Skóry gładkie, noszące również nazwy: madras, skóry pigmentowane, semianiliny, farbowane powierzchniowo, są skórami najbardziej powszechnymi w Polsce oraz Europie. Charakterystyką skór gładkich jest wykończenie ich powierzchni w sposób matowy lub z połyskiem. W przypadku tych skór, pigment jest nakładany na powierzchnię lica, co czyni je bardzo wytrzymałymi. Dobrym potwierdzeniem, a jednocześnie testem, jest metoda z kroplą wody. Polega ona na naniesieniu na skórę gładką kropli wody – jeśli woda nie wniknie w powierzchnie skóry oznacza to, że faktycznie mamy do czynienia z gładką skórą. Skóry gładkie są wykorzystywane przy tapicerstwie meblowym oraz samochodowym. Dzięki dobremu chwytowi i gładkości znalazła swoich amatorów wśród tapicerów obijających sofy, fotele samochodowe czy też designerskie kanapy. Częstym zabiegiem stosowanym w przypadku skór gładkich jest korygowanie ich lica. Oznacza to zeszlifowanie naturalnego lica i naniesienie na nich stampy z określonym tłoczeniem. Popularne tłoczenia to np. dollaro, madras, finto fiore czy nappa.

Skóry nubukowe i welurowe

Inaczej również: skóry szorstkie, a bardziej popularne nazwy, to zamsz, nubuk czy welur. Skóry typu szorstkie charakteryzują się aksamitną powierzchnią, którą uzyskuje się poprzez delikatne przeszlifowanie powierzchni. Skóry szorstkie, wbrew nazwie, są przyjemne w dotyku dzięki aksamitnej, ciepłej strukturze. Łatwo rozpoznać skóry nubukowe, zamszowe czy welurowe przesuwając ręką po powierzchni – powinny pozostać ciemniejsze lub jaśniejsze ślady. W tym przypadku test z kroplą wody naniesioną na powierzchnię skóry da odwrotny skutek niż w przypadku skór gładkich. Kropla na powierzchni zostanie wchłonięta i pozostawi mokry i ciemniejszy ślad.

Skóry anilinowe

O skóry anilinowe trzeba szczególnie dbać, ponieważ nie są tak dobrze zakonserwowane jak pozostałe typy skór. Mają ładny wygląd i ciepłą fakturę, są miękkie i naturalne. Te skóry w procesie produkcji są farbowane na wskroś bez wierzchniej warstwy pigmentu, co nie oznacza że nie mają barwnika. Przez brak pigmentu możemy wyraźnie zauważyć różnego rodzaju błędy, blizny, ugryzienia po owadach. Skóra anilinowa nie jest polecana do mebli z powodu otwartych porów. Łatwo wchłania wodę, pot, tłuszcz i inne zabrudzenia.

Skóry antyczne

Nazywane również Chesterfield lub skórami dwubarwnymi. To skóry gładkie, do których barwienia zostało użyte kilka rodzajów farb. Te skóry potrzebują specjalnej ochrony właśnie przez wzgląd na farbę. Efekt gradientu i starcia jest zamierzony, ma nadawać efekt antycznych, vintagowych skór.

 Torebka z różnego rodzaju skór

Skóry typu pull-up

Innymi słowy, to skóry woskowane, najczęściej jest to anilina lub semianilina. Pull-up oznacza miejscowe rozjaśnienie lica po jego naciągnięciu. W przypadku tego typu skóry, możemy skorzystać z innego rodzaju testu, mianowicie możemy spróbować zarysować skórę paznokciem lub kluczem. Skóry pull-up są zazwyczaj pokryte warstwą poliuretanu, więc po przerysowaniu powierzchni i po przetarciu przerysowania, nie powinien zostać żaden ślad. Portal Lederzentrum.pl podaje pomocną uwagę: jeśli przetrzemy skórę białą szmatką, a na materiale nie będzie widać śladów farby, to będzie to oznaczało, że mamy do czynienia ze skórą typu bycast.

Skóry bycast

Jest to skóra bardzo popularna na naszym rodzimym rynku, z powodu swojego wyglądu. Charakteryzuje się antycznym, brązowym i połyskującym wyglądem. Praktycznie jest to skóra bydlęca, która została zafarbowana. Podobnie jak w przypadku pull-up’u, jest pokryta warstwą poliuretanu.

Ekoskóra, inaczej skaj

Ekoskóra jest sztucznym, nienaturalnym produktem, w przeciwieństwie do wszystkich typów powyżej. Imitacja skóry naturalnej, tkanina poliestrowa pokryta sztucznym materiałem. Materiał ten nie oddycha, nie przepuszcza powietrza, nie jest trwała i długowieczna. Jej proces biodegradacji jest bardzo długi, z powodu jej sztuczności. Jej pielęgnacja różni się znacząco od pielęgnacji skóry naturalnej.