Kolorystyka skór naturalnych

Barwa po garbowaniu

Początkowy kolor skóry zależy od garbników, które są użyte w procesie barwienia. Garbniki roślinne nadają skórze brązowawy odcień; garbowanie tłuszczowe i olejowe nadaje skórze żółtawy odcień, natomiast te opalane ałunem – biały odcień. Jeszcze inna kolorystyka zachodzi podczas garbowania chromem – niebieski odcień lub syntetykami (biały odcień skóry).

Po fazie garbowania skóra jest barwiona na docelową, pożądaną barwę. Rozróżnia się dwa sposoby „kolorowania” skóry – barwnikami lub pigmentacja powierzchni kolorami na bazie spoiw

Skóra barwiona

Większość skór po zakończeniu garbowania, jest najpierw całkowicie barwiona. Odbywa się to za pomocą płynnych barwników – takich jak tusz do barwienia tekstyliów. Skóra jest zanurzana w kąpieli barwiącej w charakterystycznych obrotowych beczkach. Specjaliści barwniki utrwalają, wypłukują nadmiar koloru, aby zapobiec przenoszeniu barwnika ze skóry na np. odzież.

Ciekawym barwnikiem jest ten anilinowym, który jest przeźroczystą cieczą – skóra wchłania go bez tworzenia warstwy powlekającej. W taki sposób są barwione tzw. skóry chłonne (zamsz, nubuk i skóra anilinowa). Przez wzgląd na przezroczystość barwników anilinowych, można ich używać jedynie do barwienia ciemniejszego odcienia. Skóra gładka, która w późniejszym etapie nie otrzymuje żadnej dodatkowej warstwy koloru pigmentowego, nazywana jest skórą anilinową. Może być farbowana, lecz bez wierzchniej warstwy ochronnej koloru.

Skóry typu nubuk i zamsz są jedynie barwione. Skóra gładka jest barwiona w taki sposób, aby uszkodzenia mechaniczne wykończenia miały podobny odcień koloru w miejscu uszkodzenia. Taka skóra nazywana jest farbowaną bębnowo.

  

W zależności od grubości nałożonego pigmentu, inaczej określa się skórę gładką:

-bez pigmentowego zabarwienia wierzchniej warstwy skóry: skóra anilinowa

-mała pigmentacja, z dobrze rozpoznawalnymi porami włosów: semi-anilina

-gęste zabarwienie, pory włosów nie do rozpoznania: skóra pigmentowana

 

Zajrzyj do Europell Group

  

Dzięki nowoczesnej technologii i pigmentom, istnieje możliwość zmieszania praktycznie wszystkich farb do skór. Dodatkowo, dostępne są skóry z efektami świetlnymi lub metalicznymi. Na rynku są również firmy, które oferują skóry z pofarbowanym futrem.

Sektor galanteryjny jest zdecydowanie takim obszarem naszej branży, w którym można puścić wodzę fantazji i doskonale bawić się podczas tworzenia nowych produktów. Rozstrzał zarówno kolorów, jak i tekstur jest porażający.

Najnowsza kolekcja galanteryjna marki Europell Group może pochwalić się ofertą obejmującą szeroki wybór kolorów – od metalicznej wersji, wręcz elektryzującej, tradycyjnych kolorów aż po przygaszone barwy z tłoczeniem aligatora. Kolekcja proponuje skóry na najbliższy sezon jesienno-zimowy – jest to selekcja trendów wybrana przez takie marki jak Gucci czy Dior.