Mele skórzane - kiedyś i dziś

Historia mebli tapicerowanych

Meble w skórze projektowano już w starożytności – w egipskim grobowcu odkryto po blisko 4620 latach imponujące meble. M.in. fotele o konstrukcji krzyżowej, których siedziska były wykonane ze skórzanej plecionki czy słomiane maty, które prawdopodobnie były przykrywane płatami skóry. Oczywiście w czasach starożytnych używano mebli o prostych konstrukcjach, jednak fakt wykorzystywania skóry, świadczy o ponadczasowości tego surowca. Z czasów starożytnej Grecji odnaleziono drewniane szkielety krzeseł, które zostały wzmocnione skórzanym rzemieniem.

Z racji rozwoju technologii, składowe aktualnych mebli znacznie różnią się. Niegdyś używano jedynie naturalnych surowców, które wraz z biegiem lat były zastępowane syntetycznymi komponentami. Jednak twórcy nadal korzystają z wiedzy i know-how starożytnego tapicerstwa.

Dlaczego warto wybrać skórzany mebel?

Przede wszystkim dlatego, że skór jest naturalnym surowcem – ekologiczna, biodegradowalna i z wysokimi parametrami wytrzymałościowymi (w porównaniu z syntetycznymi materiałami).  Cechą charakterystyczną skóry i jej atutem są naturalne ślady – przebarwienia, niepowtarzalna struktura, niepowtarzalne rozmiary. Widać to w szczególności na skórach niekorygowanych w procesie produkcji – pełnych anilinach (patrz: zdjęcie). Ważnym zjawiskiem, o którym warto pamiętać kupując meble tapicerowane, jest fakt, że skóra to surowiec długowieczny. Wraz z biegiem lat i z użytkowaniem, nabiera głębi patyny, żyje razem ze swym użytkownikiem.

Dzięki rozwojowi technologicznego, możemy aktualnie wybierać nie tylko spośród naturalnych wariantów kolorystycznych skór garbowanych roślinnie. Garbowanie chromem, spowodowało nieograniczone aktualnie możliwości doboru barwy skóry.

  

Ponadczasowy design

 • Jedną z najbardziej rozpoznawalnych kanap obitych w skórę w historii, jest kanapa Chesterfield. Zostało przyjęte, że Philip Dormer Stanhope 4. hrabia Chesterfield żyjący w latach 1694-1773 jest odpowiedzialny za powstanie pierwszej skórzanej kanapy. Kanapa ta posiadała charakterystyczne głębokie pikowanie, nisko osadzoną podstawę oraz guziki.

 

 • Na przestrzeni lat równie popularne stały się sofy w stylu skandynawskim i nadal nie wyszły z mody! Charakteryzują się wyraźnie wydzielony modułami siedzącymi i cienkimi drewnianymi nóżkami.

 

 • Sofy z funkcją spania w ostatnich latach wyewoluowały z niewygodnych i topornych wersalek do designerskich narożników będących synonimem komfortu. Tak naprawdę w przypadku sof tapicerowanych, style mogą być bardzo różne – od minimalistycznych, po mieszane.

 

Najczęściej wybierane skóry obiciowe

 Bestsellery w Europell Group, czyli skóry najczęściej wybierane przez tapicerów:

 • Catania - skóra bydlęca, licowa, miękka w dotyku, a dodatkowo - z jedwabistym chwytem. Idealnie sprawdza się nie tylko przy tapicerce meblowej, ale również w galanterii i kaletnictwie. 
 • Paloma - skóra z lekko korygowanym licem, o grubości w przedziale od 0.9 mm do 1.1 mm. Bardzo miękka i gładka, ze świetnym chwytem. 
 • Old England - skóra z niekorygowanym licem, nietłoczona, pełna anilina. Świetna dla koneserów naturalności. Przebarwiona na wskroś i z efektem pull-up. 
 • Prestige - pełna anilina, barwiona w bębnie. Grubość między 1.6 a 1.8 mm. Świetna zdolność do oddychania oraz wysoka odporność na światło. 

Jak zadbać o meble w skórze?

Pokryte ochronną warstwą skóry są dodatkowo zabezpieczone, jednak nie wszystkie są wykończone w ten sposób – np. nubuk jest skórą niekrytą. Jednak tak naprawdę każda skóra może ulec zniszczeniu, jeśli nie jest odpowiednio zakonserwowana i pielęgnowana. Skóry wykorzystywane do tapicerki meblowej są szczególnie odporne na światło, tarcie i ze zdolnością do oddychania.

Bardzo ważną kwestią w przypadku pielęgnacji, jest używanie sprawdzonych i profesjonalnych zestawów do konserwacji i czyszczenia tapicerki. W ofercie Europell Group znajdują się gotowe i profesjonalne zestawy zarówno do pielęgnacji skór meblowych, jak i nubuku, skór samochodowych oraz skór anilinowych.

Zestaw do czyszczenia skór gładkich meblowych zawiera preparat czyszczący i konserwujący.

Środek czyszczący Soft Clean umożliwia usuwania zabrudzeń oraz plam powstałych na tapicerce. Środek konserwujący LV Protector tworzy na powierzchni skóry niewidoczną powłokę, która chroni przed zniszczeniami takimi jak: pękanie, wysychanie, ścieranie farby. Zmniejsza również ryzyko powstawania przebarwień.

W czyszczeniu bardzo pomocna jest szczoteczka, która świetnie sprawdza się w trudno dostępnych miejscach np. pory skóry.

Środek czyszczący Soft Clean dostępny w butelce z aplikatorem piany, co zmniejsza zużycie samego produktu, a także wody. Systematyczna pielęgnacja zapewnia optymalną ochronę skóry oraz przedłuża atrakcyjność i żywotność mebli skórzanych.

Zestaw do czyszczenia skór gładkich posiada pozytywną opinie Instytutu Przemysłu Skórzanego. Zastosowanie – tapicerka meblowa – skóra gładka licowa. W przypadku innego rodzaju wyrobu prosimy o kontakt.

Zalecenia ogólne:

 • Zawsze należy wykonać próbę preparatów w niewidocznym miejscu
 • Natychmiast usuwać świeże plamy i zabrudzenia
 • Zabrudzenia takie jak przebarwienia od odzieży bądź tłuste plamy często nie zostają na powierzchni skóry, a wnikają do jej wnętrza
 • Gąbka i szmatka może zostać użyta ponownie. Po użyciu należy je wypłukać w letniej wodzie bez detergentów i pozostawić do wyschnięcia (nie używając źródeł ciepła)

Stosowanie:

 • Przed przystąpieniem do czyszczenia tapicerkę należy delikatnie odkurzyć
 • Moczymy szczoteczkę lub gąbkę w wiaderku z letnią wodą- BEZ DETERGENTÓW. Usuwamy nadmiar wody z akcesoriów
 • Piankę nanosimy na szczoteczkę lub gąbkę. Czyścimy okrężnymi ruchami od szwu do szwu, zbierając pozostałości czystą szmatką
 • Przy mocnych zabrudzeniach czynności wyżej wymienione należy powtórzyć
 • Tapicerkę pozostawić do wyschnięcia
 • Niewielką ilość środka konserwującego należy nanieść na białą, nietroczącą się szmatkę lub dłonie (pH nieszkodliwe dla ludzkiej skóry). Następnie okrężnymi ruchami, od szwu do szwu nakładamy, nie wcieramy
 • Tapicerka nowa (eksploatowana do 14 dni) – tylko konserwujemy. Zawsze po czyszczeniu skórę należy zakonserwować. 

Zawartość:

 • środek czyszczący Soft Clean 200 ml
 • środek konserwujący LV Protector 150 ml
 • szczoteczka do skóry lub gąbka
 • gąbka
 • miękka szmatka