Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry naturalnej – jak ich unikać?

Skóra naturalna to trwały, elegancki i szeroko ceniony surowiec wymagający odpowiedniej pielęgnacji. Nieprawidłowe metody czyszczenia czy przechowywania to jedne z kilku najczęstszych błędów powodujących jej szybsze starzenie i uszkodzenie. 

Stosowanie niewłaściwych środków czyszczących

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia skóry naturalnej jest używanie uniwersalnych detergentów, zawierających agresywne substancje chemiczne. Produkty zawierająca alkohol, amoniak czy silne rozpuszczalniki, wysuszają skórę i przyczyniają się do powstawania pęknięć i utraty elastyczności. Dlatego ważne jest korzystanie z dedykowanych specjalistycznych preparatów do pielęgnacji skóry naturalnej.

Nadmierne nawilżanie lub brak impregnacji skóry naturalnej

Wyczucie podczas pielęgnacji skóry naturalnej jest bardzo ważne. Zarówno zbyt intensywne nawilżenie, jak i zaniechanie tej czynności prowadzi do problemów. Zachowanie sprężystości skóry możliwe jest dzięki regularnemu natłuszczaniu. Nadmiar preparatów może prowadzić do przetłuszczenia materiału i zwiększonego przyciągania zabrudzeń. Odpowiednie preparaty chronią skórę przed wilgocią i plamami.

Nieprawidłowe suszenie skóry naturalnej

Częstym błędem jest suszenie zamoczonej skóry bezpośrednio na słońcu, kaloryferze lub z wykorzystaniem gorącego strumienia powietrza z suszarki. Wysoka temperatura powoduje kurczenie się materiału, sztywnienie i pękanie. Prawidłowe suszenie przemoczonych produktów skórzanych polega na pozostawieniu ich w temperaturze pokojowej i cierpliwe czekanie na odparowanie wody, unikając bezpośredniego działania ciepła na materiał.

najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry naturalnej

Brak regularnej konserwacji skóry

Regularna konserwacja to klucz do utrzymania pożądanego wyglądu produktów skórzanych. Jako konserwację rozumie się czyszczenie, nawilżanie oraz impregnację. Wykorzystywanie specjalistycznych balsamów i mleczek przynajmniej raz na kilka miesięcy gwarantuje utrzymanie skóry w dobrym stanie przez lata.

Używanie niewłaściwych akcesoriów

Nieodpowiednie narzędzia do czyszczenia czyli np. szorstkie gąbki, twarde szczotki, uszkadzają powierzchnię skóry, co skutkuje powstawaniem rys i przetarć. Do konserwacji produktów skórzanych zaleca się stosować miękkie ściereczki z mikrofibry i delikatne szczotki do skóry.

Niewłaściwe przechowywanie skóry

Skrajne warunki szkodzą skórze naturalnej. Zarówno nadmierna wilgoć jak i nasłonecznienie prowadzące do przesuszenia, skraca żywotność materiału. Dlatego produkty skórzane powinny być przechowywane w miejscu osłoniętym od promieni słonecznych, sztucznych źródeł ciepła i gdzie odbywa się cyrkulacja powietrza. Szczelne plastikowe pojemniki nie zawsze są dobrym wyborem, ponieważ zgromadzona w nich wilgoć może prowadzić do powstania pleśni.

najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry naturalnej

Podsumowanie

Pielęgnacja skóry naturalnej powinna opierać się o wiedzę i systematyczność. Unikanie powyżej wskazanych błędów pozwoli cieszyć się produktami skórzanymi przez wiele lat pozwalając zachować ich właściwości dla których klienci decydują się na ich zakup. Szukasz skóry naturalnej najwyższej jakości? Skontaktuj się z przedstawicielami Europell Group – certyfikowanego producenta skóry naturalnej wykorzystywanej w Polsce i poza granicami kraju.