Najważniejsze terminy z zakresu skóry

Specjalistyczny język danej branży często świadczy o samej specyfice obszaru wokół którego się poruszamy. Branża skórzana zdecydowanie jest specjalistyczna – począwszy od tajników produkcji i garbarstwa skóry, przez jej szerokie zastosowanie, aż po różne rodzaje skóry.

Warto orientować się wśród pojęć dotyczących obszaru przemysłu skórzanego, ponieważ może to nam pozwolić na poznanie danego typu skóry na meblu czy portfelu. Dodatkowo, jest to pomocne w budowaniu świadomości społeczeństwa na temat ekologiczności skóry naturalnej.

 • Skóra chromowana

Najbardziej rozpowszechniony sposób garbowania, czyli garbowanie chromem. W procesie garbowania chromowego, powstają niebezpieczne dla środowiska ścieki, dlatego każda garbarnia ma zainstalowane systemy filtracyjne.

 • Polerowana skóra

Skóra, której górna powierzchnia została wypolerowana, aby nadać jej miękki aksamitny dotyk. W zależności od głębokości polerowania często pojawia się wyraźny meszek. Termin ten jest również czasami używany dla skóry nubukowej.

 • Skóra bez chromu

Technologia chrome free (bez zawartości szkodliwego pierwiastka chromu), co czyni skórę w pełni biodegradowalną i przyjazną środowisku.

 • Skóra Bycast

Dwoina, która została wykończona na gładką powierzchnię powłoką PU.

Kliknij i zamów darmowy wzornik wybranej skóry!

 • Skóra klejona

Materiał, który powstaje z pyłu skórzanego, ścinków i wiórów skórzanych połączonych substancją bazową – zwykle syntetyczną.

 • Skaj

Materiał będący imitacją skóry naturalnej. Jest to tkanina poliestrowa pokryta warstwą plastyfikowanego polichlorku winylu. Powierzchnia tego materiału może mieć taką fakturę przypominającą np. skórę zwierzęcą.

 • Skóra wegańska

Wprowadzający w błąd termin marketingowy używany w odniesieniu do materiału syntetycznego, który wygląda jak skóra. Często z dodatkiem skóry z roślin.

 • Skóra biodegradowalna

Niezwykle istotny termin. Warto zaznaczać, że skóra jest w pełni biodegradowalnym produktem, a czas rozkładu wynosi od 10 do 50 lat. Często po zakończonym użytkowaniu skóry, wykorzystuje się ją ponownie – prowadzi recykling skóry. Uzywa się jej jako wypełnienie worków bokserskich lub do produkcji zapiętej do butów.

 • Polerowana skóra

Skóra, której górna powierzchnia została wypolerowana, aby nadać jej miękki aksamitny dotyk. W zależności od głębokości polerowania często pojawia się wyraźny meszek. Termin ten jest również czasami używany dla skóry nubukowej.

 • Skóra anilinowa

Ten rodzaj skóry jest najbliżej natury ze wszystkich – z naturalną, oryginalną powierzchnią błamu. Skóry anilinowe są najlepszej selekcji, ponieważ nie jest kryta, a co za tym idzie – na jej powierzchni widać wszystko. Zarówno pory, naturalne bruzdy, jak i ewentualne późniejsze zabrudzenia.

 • Skóra tłoczona

Skóra z nadrukiem lub wzorem powierzchni powstałym pod wpływem nacisku. Istnieje całe mnóstwo różnego rodzaju stamp, czyli tłoczeń. Najpopularniejsze to: Dollaro, Mercedes, Madras, Safiano.

 • Pełna skóra licowa

Skóra wykonana z wierzchniej warstwy skóry – lica. Jest to skóra właściwa, której zewnętrzna warstwa, poddana jest odpowiedniej obróbce mechanicznej, następnie barwiona w wybranej kolorystyce i ostatecznie pokrywana warstwą wosku. To sprawia, że skóra licowana nabiera połysku, przez co staje się bardziej estetyczna.

 • Prawdziwa skóra

Termin używany do podkreślenia, że produkt jest wykonany z naturalnej, prawdziwej skóry, a nie syntetycznej alternatywy.

 • Błam skóry

To pojedynczy kawałek skóry, który może mieć różne wymiary i oczywiście być różnym rodzajem skóry. Błamy skóry krowiej będą mniejsze od błamu skóry byczej.

 • Skóra naturalna

surowiec wykorzystywany w przemyśle, pozyskiwany z powłoki ciała zwierząt dzikich i hodowlanych. Jest wykorzystywany m.in. do wyrobu odzieży, obuwia, galanterii, tapicerek samochodowych i meblowych oraz okładek do książek.

 • Skóra pigmentowana

Skóra, która została wykończona specjalną powłoką, aby chronić ją przed różnymi zastosowaniami lub zakrywać naturalne wady. W przeciwieństwie do skóry anilinowej, naturalność skóry (jej surowość) będzie zakryta warstwą pigmentu.

 • Skóra półanilinowa

Skóra o jasnym wykończeniu, zwykle z pigmentami. Naturalna powierzchnia licowa jest nadal widoczna, ale jest mniej podatna na zabrudzenia i łatwiejsza w pielęgnacji niż skóra anilinowa.

 • Dwoina

Spodnia część skóry po rozcięciu – wierzchnia warstwa tworzy skórę licową, dwoina jest drugą warstwą i służy głównie do produkcji zamszu.

 

Sprawdź nasze inne wpisy na blogu lub przejrzyj pełną ofertę!