Skąd pochodzi skóra?

Skóra bydlęca jest produktem ubocznym przemysłu mięsnego i mleczarskiego, stanowiącym zaledwie 5% wartości zwierzęcia. Zanim postęp technologiczny umożliwił masową hodowlę zwierząt gospodarskich, dawna ludność wykorzystywała skóry zwierząt, które wcześniej upolowali.

Gdzie produkowana jest skóra?

Obecnie w pierwszej szóstce krajów produkujących skóry garbowane znajdują się: Chiny, Włochy, Indie, Brazylia, Korea i Rosja. Często w poszczególnych krajach, skóry są pozyskiwane od zwierząt, a następnie wysyłane do innych krajów w celu przetworzenia. Na przykład: firma w Wielkiej Brytanii może kupować skórę z Chin i wysyłać ją w specjalnym zabezpieczeniu do Włoch, które to słyną z tradycji garbarskich. Następnie ponownie importuje gotową skórę z powrotem do Wielkiej Brytanii, aby ją sprzedać. Mimo, że wiele krajów słynie z dobrych metod wyrobu skóry, 80% światowych wyrobów skórzanych jest obecnie wytwarzanych w Chinach.

Testy przeprowadzone na historycznych skórach wykazały, że w dawnych czasach wykorzystywano skóry przeróżnych zwierząt - w tym wiewiórek, królików, bobrów, kóz, jeleni, wielbłądów, a nawet alpak. W dzisiejszych czasach skóry, z których wytwarzamy poszczególne produkty są bardziej skonkretyzowane. Rozwój rolnictwa i hodowli zwierząt wraz z rozwojem technologii, utorował drogę do rozwoju nowoczesnego garbowania skóry. 

Badania wykazały, że 65% skóry pochodzi z krów, 15% z owiec, 11% ze świń i 9% z kóz. Mniej niż 0,2% skóry pochodzi z dowolnego innego gatunku zwierząt. Mając to jednak na uwadze, niektóre z najbardziej wyjątkowych i interesujących wyrobów skórzanych powstają z jednych z najbardziej niezwykłych i mniej powszechnych skór.

  • Skóra bydlęca jest obecnie zdecydowanie jedną z najpopularniejszych skór. Ponieważ jest produktem ubocznym przemysłu mięsnego i mleczarskiego, jest powszechnie dostępna na całym świecie, ale jest również uważana za jedną z najtrwalszych i długowiecznych skór. Skóra bydlęca jest znacznie cięższa niż inne skóry, a co za tym idzie – bardziej wytrzymała.
  • Skóra owcza jest drugą najczęstszą skórą po bydlęcej, jest często używana na kurtki i odzież. Ze względu na swoje charakterystyczne włosie jest często używany do wyrobu kapci i dywaników.
  • Ze skóry świńskiej powstaje docelowo znacznie gęstsza skóra niż z innych zwierząt. Jest bardzo mocna i wodoszczelna, co sprzyja produkcji rękawic, butów i odzieży sportowej.
  • Skóra kozia jest zwykle używana do wyrobu rękawiczek, torebek i dywaników. Jest charakterystycznie cieńsza niż skóra bydlęca i szczególnie miękka oraz plastyczna w obróbce.
  • Skóry egzotyczne, takie jak skóra węża, aligatora i krokodyla są szeroko dostępne w Azji, ale przez wielu uważane za nieetyczne, ponieważ w tym wypadku skóra nie jest produktem ubocznym przy produkcji mięsa. W praktycznie wszystkich przypadkach zabijane są zagrożone gatunki. Skóra strusia jest szczególnie popularnym materiałem używanym przez niektóre marki projektantów ze względu na swoją unikalną teksturę i jest głównie importowana z Afryki. Poza skórą, te zwierzęta są również wykorzystywane do eksploatacji ich piór, mięsa i jaj.

Metody garbowania

Do garbowania skór stosuje się różne metody. Najczęstsze dwa to garbowanie chromowe i garbowanie roślinne. Garbowanie chromowe polega na użyciu chemikaliów, kwasów i soli do barwienia skóry, co zwykle skutkuje tańszymi produktami skórzanymi. Garbowanie roślinne jest nieco dłuższe i trudniejsze. Produkty skórzane barwione w ten sposób są zazwyczaj dużo droższe. Ta metoda polega na wykorzystaniu kory drzewnej, mimozy i innych naturalnych garbników do produkcji droższych wyrobów skórzanych. Skóra wygarbowana w ten sposób jest w 100% biodegradowalna. Istnieje jeszcze metoda garbowania bezchromowego - bez użycia szkodliwego chromu V. 

Konserwacja

Ponieważ skóra jest produktem naturalnym, ważne jest, aby ją konserwować i pielęgnować. Istnieje wiele produktów na rynku, które przedłużą żywotność skóry. W ofercie Europell Group można znaleźć profesjonalne, gotowe zestawy, które pomogą zadbac o skórę w jak najskuteczniejszy sposób. 

Sprawdź profesjonalen zestawy naprawczo-czyszczące!

 

Można powiedzieć, że skóra jest używana we wszystkim: od siedzeń samochodowych, po piłki nożne i siodła dla koni. Wielu konsumentów chętnie kupuje produkty wykonane ze skóry, ponieważ jest to produkt uboczny przemysłu mięsnego i mleczarskiego. Jednak weganie i wegetarianie mogą chcieć unikać produktów skórzanych i zamiast tego wybrać skórę „wegańską”. Chociaż termin „skóra wegańska” sugeruje przyjazną dla środowiska alternatywę, należy pamiętać, że niektóre skóry wegańskie mogą powodować większe zagrożenie dla środowiska niż prawdziwa skóra.