Skąd pochodzi skóra?

Skóra bydlęca jest produktem ubocznym przemysłu mięsnego i mleczarskiego, stanowiącym zaledwie 5% wartości zwierzęcia. Zanim postęp technologiczny umożliwił masową hodowlę zwierząt gospodarskich, dawna ludność wykorzystywała skóry zwierząt, które wcześniej upolowali.

Gdzie produkowana jest skóra?

Obecnie w pierwszej szóstce krajów produkujących skóry garbowane znajdują się: Chiny, Włochy, Indie, Brazylia, Korea i Rosja. Często w poszczególnych krajach, skóry są pozyskiwane od zwierząt, a następnie wysyłane do innych krajów w celu przetworzenia. Na przykład: firma w Wielkiej Brytanii może kupować skórę z Chin i wysyłać ją w specjalnym zabezpieczeniu do Włoch, które to słyną z tradycji garbarskich. Następnie ponownie importuje gotową skórę z powrotem do Wielkiej Brytanii, aby ją sprzedać. Mimo, że wiele krajów słynie z dobrych metod wyrobu skóry, 80% światowych wyrobów skórzanych jest obecnie wytwarzanych w Chinach.

Testy przeprowadzone na historycznych skórach wykazały, że w dawnych czasach wykorzystywano skóry przeróżnych zwierząt - w tym wiewiórek, królików, bobrów, kóz, jeleni, wielbłądów, a nawet alpak. W dzisiejszych czasach skóry, z których wytwarzamy poszczególne produkty są bardziej skonkretyzowane. Rozwój rolnictwa i hodowli zwierząt wraz z rozwojem technologii, utorował drogę do rozwoju nowoczesnego garbowania skóry. 

Badania wykazały, że 65% skóry pochodzi z krów, 15% z owiec, 11% ze świń i 9% z kóz. Mniej niż 0,2% skóry pochodzi z dowolnego innego gatunku zwierząt. Mając to jednak na uwadze, niektóre z najbardziej wyjątkowych i interesujących wyrobów skórzanych powstają z jednych z najbardziej niezwykłych i mniej powszechnych skór.

  • Skóra bydlęca jest obecnie zdecydowanie jedną z najpopularniejszych skór. Ponieważ jest produktem ubocznym przemysłu mięsnego i mleczarskiego, jest powszechnie dostępna na całym świecie, ale jest również uważana za jedną z najtrwalszych i długowiecznych skór. Skóra bydlęca jest znacznie cięższa niż inne skóry, a co za tym idzie – bardziej wytrzymała.
  • Skóra owcza jest drugą najczęstszą skórą po bydlęcej, jest często używana na kurtki i odzież. Ze względu na swoje charakterystyczne włosie jest często używany do wyrobu kapci i dywaników.
  • Ze skóry świńskiej powstaje docelowo znacznie gęstsza skóra niż z innych zwierząt. Jest bardzo mocna i wodoszczelna, co sprzyja produkcji rękawic, butów i odzieży sportowej.
  • Skóra kozia jest zwykle używana do wyrobu rękawiczek, torebek i dywaników. Jest charakterystycznie cieńsza niż skóra bydlęca i szczególnie miękka oraz plastyczna w obróbce.
  • Skóry egzotyczne, takie jak skóra węża, aligatora i krokodyla są szeroko dostępne w Azji, ale przez wielu uważane za nieetyczne, ponieważ w tym wypadku skóra nie jest produktem ubocznym przy produkcji mięsa. W praktycznie wszystkich przypadkach zabijane są zagrożone gatunki. Skóra strusia jest szczególnie popularnym materiałem używanym przez niektóre marki projektantów ze względu na swoją unikalną teksturę i jest głównie importowana z Afryki. Poza skórą, te zwierzęta są również wykorzystywane do eksploatacji ich piór, mięsa i jaj.

Metody garbowania

Do garbowania skór stosuje się różne metody. Najczęstsze dwa to garbowanie chromowe i garbowanie roślinne. Garbowanie chromowe polega na użyciu chemikaliów, kwasów i soli do barwienia skóry, co zwykle skutkuje tańszymi produktami skórzanymi. Garbowanie roślinne jest nieco dłuższe i trudniejsze. Produkty skórzane barwione w ten sposób są zazwyczaj dużo droższe. Ta metoda polega na wykorzystaniu kory drzewnej, mimozy i innych naturalnych garbników do produkcji droższych wyrobów skórzanych. Skóra wygarbowana w ten sposób jest w 100% biodegradowalna. Istnieje jeszcze metoda garbowania bezchromowego - bez użycia szkodliwego chromu V. 

Konserwacja

Ponieważ skóra jest produktem naturalnym, ważne jest, aby ją konserwować i pielęgnować. Istnieje wiele produktów na rynku, które przedłużą żywotność skóry. W ofercie Europell Group można znaleźć profesjonalne, gotowe zestawy, które pomogą zadbac o skórę w jak najskuteczniejszy sposób. 

Sprawdź profesjonalen zestawy naprawczo-czyszczące!

 

Można powiedzieć, że skóra jest używana we wszystkim: od siedzeń samochodowych, po piłki nożne i siodła dla koni. Wielu konsumentów chętnie kupuje produkty wykonane ze skóry, ponieważ jest to produkt uboczny przemysłu mięsnego i mleczarskiego. Jednak weganie i wegetarianie mogą chcieć unikać produktów skórzanych i zamiast tego wybrać skórę „wegańską”. Chociaż termin „skóra wegańska” sugeruje przyjazną dla środowiska alternatywę, należy pamiętać, że niektóre skóry wegańskie mogą powodować większe zagrożenie dla środowiska niż prawdziwa skóra.

Zapisz się do newslettera