Skóra anilinowa — właściwości i charakterystyka

Czym są skóry anilinowe?

Anilina w największym stopniu przypomina skórę naturalną. Skóra farbowana jest specjalistycznymi i rozpuszczalnymi barwnikami. Na powierzchnię nie nakłada się warstwy wykończeniowej i nie traktuje pigmentem. Brak wytłaczania sprawia, że powierzchnia aniliny posiada różne niedoskonałości, takie jak: otwarte pory, blizny, zmarszczki i wiele innych. 

Skóry anilinowe w ofercie producenta skór Europell pokrywane są barwnikami, które są przezroczyste. Tym samym nie zakrywają one prawdziwej struktury skóry, ale też nie chronią jej dostatecznie. Anilina w dotyku odzwierciedla prawdziwą skórę naturalną. Jest ciepła, miękka, elastyczna oraz przyjemna.

Z aniliny tworzone są zazwyczaj meble, odzież, torby, buty, a nawet tapicerka samochodowa. Do produkcji tych elementów wykorzystywana jest anilina pozbawiona niedoskonałości. Trzeba jednak mieć świadomość, że za tak wyselekcjonowany materiał, zapłacić trzeba będzie więcej.

Charakterystyka aniliny

Przede wszystkim proces barwienia jest nieco odmienny. Po procesie garbowania skóra przebarwiana jest na wskroś w trakcie kąpieli w roztworze pigmentu. Barwnik wnika w głębsze struktury, a zewnętrzna warstwa pozostaje niezmieniona. W przypadku impregnacji stosowane są oleje i woski naturalne.

W każdym innym materiale wszelkie niedoskonałości mogą być uznane za defekt. Nie w przypadku aniliny! To właśnie jej cecha charakterystyczna, dlatego uznawana jest za najszlachetniejszą i najbardziej ekskluzywną skórę naturalną

W produkcji skór używa się wyłącznie surowiec bez skaz, blizn, śladów po ukąszeniach i innych. Powierzchnia jest całkowicie widoczna i nie podlega wytłaczaniu, a skóry takie są bardzo rzadkie.

Pielęgnacja skóry anilinowej

Aniliny ze względu na otwarte pory natychmiast chłoną wilgoć, która może pozostawiać ciemne plamy na skórze. Z czasem elementy ze skóry mogą się bardziej błyszczeć, łatwej plamić i blaknąć. Stąd niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja skóry anilinowej

Na rynku dostępne są dedykowane preparaty dla tego typu skóry naturalnej. Jednym z nich jest pasta tłuszczowo-woskowa. To mieszkanka roślinnych wosków z tłuszczem zwierzęcym, która pokrywa powierzchnię naturalną powłoką ochronną i zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych. Jej stosowanie pozwala utrzymać surowiec w bardzo dobrym stanie przez długi czas.

Z kolei starsze i wyblakłe skóry anilinowe mogą zostać odświeżone za pomocą farb tonujących. Dzięki nim nabierze ona dawnego blasku. Jednak gdy skóra posiada dość mocne zabrudzenia, wówczas warto skorzystać z pomocy specjalistów od skór naturalnych. 

 

Najczęściej występującym zabrudzeniem są ciemne i tłuste plamy. Skóra nawet przez wiele lat może wchłaniać tłuszcz lub pot w swoje struktury. Jak się ich pozbyć? Samodzielnie może być to niemożliwe, dlatego warto skorzystać z porad eksperta, jakim może być producent skór z Bydgoszczy. Skóra jest w procesie renowacji odtłuszczana i ponownie farbowana.