Skóra naturalna a skaj

Skóra naturalna, to szlachetny surowiec wykorzystywany do produkcji obuwia, galanterii, obszyć mebli czy elementów samochodowych. Jest używana przez ludzkość od wieków. Surowiec jest pozyskiwany w skutek uboju bydła – producenci naturalnych skór oczyszczają środowisko, uszlachetniając odpad pozostały po produkcji mięsa. Gdyby nie przemysł skórzany, świat byłby zanieczyszczony przez zakopane, spalone lub rozkładające się błamy skóry.

Skórę naturalną oczyszcza się, garbuje oraz w zależności od zastosowania – przeprowadza szereg specjalistycznych zabiegów, mających doprowadzić ją do pożądanego stanu. Przemysł skórzany korzysta ze wszelkich niezbędnych certyfikatów, potwierdzających humanitarne oraz ekologiczne działanie.

Prawdziwa, naturalna skóra

Skóra naturalna, to materiał organiczny. Odznacza się wyjątkową trwałością, zdolnością do oddychania czy hipoalergicznością. Niekwestionowaną zaletą tego naturalnego surowca, jest jej niepowtarzalność – w przypadku obicia fotelu w naturalną skórę, w pełną anilinę (w ofercie Europell Group jest to np. artykuł Positano), możemy zauważyć, że panele obiciowe nie są identyczne. To ten niepowtarzalny efekt naturalności, który daje nam pełnoanilinowa, nietłoczona skóra. Dodatkową zaletą jest niezwykły komfort i miękkość, które możemy poczuć podczas użytkowania – mebla obitego w skórę, elementów galanterii – butów, czy torebek, czy też podczas jazdy samochodem, siedząc w ultrawygodnym fotelu obitym w skórę samochodową.

 Fotel skórzany  Skóry różnego rodzaju

Co to „skóra” sztuczna?

„Skaj – materiał będący imitacją skóry naturalnej. Jest to tkanina poliestrowa pokryta warstwą plastyfikowanego polichlorku winylu. Powierzchnia tego materiału może mieć taką fakturę by przypominała skórę zwierzęcą.”

Sztuczny materiał, mający imitować skórę naturalną, jest wykonywany na różne sposoby, lecz za każdym razem jest to szkodliwy dla środowiska, nie biodegradowalny produkt. Surowcami bazowymi, są zazwyczaj w obu przypadkach bawełna, nylon, poliester czy w rzadkich przypadkach – jedwab. Tkanina z materiału PVC jest podoba do tej z PU. Zamiast poliuretanu, łączy się polichlorek winylu ze stabilizatorami, plastyfikatorami i smarami.

Porównanie różnych materiałów

Jak odróżnić skórę naturalną i sztuczne zamienniki?

A więc jak odróżnić szlachetny materiał, od tego sztucznego, podczas gdy wielokrotnie nienaturalne alternatywy do złudzenia przypominają strukturę tej prawdziwej skóry? Naturalna skóra przede wszystkim jest grubsza i bardziej sztywna niż jej sztuczny zamiennik. Skaj jest często śliski, miękki i elastyczny, od spodu jako canvę posiada tkaninę. Dodatkowo, często po prostu pachnie gumą lub plastikiem. Zapach skóry naturalnej jest na tyle specyficzny i intensywny, że bardzo trudno go pomylić.

Ekologia

Z punktu widzenia ekologii, nie ma pola do dyskusji, który wybór jest bardziej korzystny dla środowiska i po prostu bardziej właściwy ekologicznie. To zawsze będzie skóra naturalna, właśnie dlatego, że jest pochodzenia naturalnego! Producenci skóry utylizują tony odpadów, poprzez przetwarzanie tego surowca, uszlachetnianie go. Skóra naturalna jest również w pełni biodegradowalna, podczas gdy skaj jest plastikiem, do którego produkcji użyto szkodliwych chemikaliów oraz bardzo dużo wody. Skaj rozkłada się setki lat.

Ponad to, skóra naturalna jest:

  • hipoalergiczna,
  • oddychająca,
  • nie absorbująca zapachów
  • długowieczna
  • biodegradowalna

Sztuczna skóra jest nietrwała i plastikowa. Meble obite w ten rodzaj zamiennika, będą wymagały wymiany tapicerki po bardzo krótkim okresie użytkowania. Natomiast buty i inne części garderoby ze skaju, nie będą przepuszczały powietrza, przez co skóra będzie się pocić. Skaj nie jest hipoalergiczny, także tym bardziej nie jest rekomendowany jako część naszej garderoby.

Stawiajmy na naturalne surowce, przez wzgląd na troskę o nasze zdrowie, oraz kondycję środowiska. Warto stawiać na długowieczne i ekologiczne rozwiązania, a dzięki temu aktywnie uczestniczyć w walce o środowisko.