Skóra naturalna z włosiem – wszystko, co warto wiedzieć

Czym jest skóra z włosiem?

Skóra z włosiem to rodzaj skóry naturalnej, na której zachowane jest naturalne włosie występujące na skórze zwierzęcia. Taka skóra pozyskiwana jest z różnych gatunków zwierząt, m.in. krów, kóz i owiec jako odpad procesu produkcji żywności. Charakteryzuje ją unikalny wygląd i tekstura, dzięki czemu znajduje zastosowanie w wielu branżach.

Skóra z włosem – jak powstaje?

Proces produkcji skóry z włosiem składa się z kilku etapów, a najważniejsze z nich to:

  1. Pozyskanie surowca – skóra zostaje zdjęta ze zwierzęcia w całości, z zachowaniem włosia.

  2. Garbowanie – proces ten zwiększa trwałość skóry i odporność na rozkład. W przypadku skór z włosem, przebiega on w delikatniejszy sposób, aby zachować włosie w jak najlepszym stanie.

  3. Konserwacja – impregnacja specjalnymi środkami to etap następujący po garbowaniu. Ma na celu uzyskanie ochrony przed wilgocią, pleśnią i uszkodzeniami mechanicznymi.

  4. Wykończenie – W zależności od celu wykorzystania, skóra może pozostać w naturalnym kolorze lub być barwiona.

Gdzie jest wykorzystywana skóra z włosem?

Skóra z włosiem wykorzystywana jest w wielu branżach, a główne z nich to:

  • Meble – znajduje zastosowanie w tapicerowaniu foteli, sof i poduszek. Umożliwia uzyskanie przytulnego i luksusowego charakteru pomieszczenia.

  • Moda – wykorzystywana do produkcji kurtek, toreb, butów i innych akcesoriów. Pozwala wyróżniać się z tłumu, podążać za trendami i nosić niepowtarzalne produkty.

  • Dekoracje – sprawdza się w roli elementów nadających charakteru wnętrzom w postaci np. dywanów, narzut czy ozdobnych elementów ściennych.

  • Przemysł artystyczny – Szeroko wykorzystywana do tworzenia unikalnych dzieł sztuki i rękodzieł.

Skóra z włosiem - zebra

Różnorodność skór z włosiem

Skóra naturalna z włosem różni się w zależności od gatunku zwierzęcia, z którego pochodzi. Wpływa to na jej strukturę, wygląd i zastosowanie.

Skóra owcza – posiada miękkie, kręcone włosie przez co często wykorzystywana jest do produkcji dywanów, narzut i odzieży zimowej. Jest szczególnie wykorzystywana w krajach o chłodnym klimacie, gdzie jej zdolność do izolacji termicznej jest bardzo pożądana.

Skóra bydlęca – charakteryzuje się krótszym i sztywniejszym włosiem, co czyli ją lepszym wyborem podczas produkcji mebli, obuwia czy toreb. Jej większa wytrzymałość pozwala wykorzystywać ją w przedmiotach codziennego użytku narażonych na intensywniejsze i szybsze zużycie.

Zalety i wady skóry z włosem

Każdy materiał ma swoje zalety i wady. Nie jest inaczej w przypadku skóry naturalnej z włosem.

Zalety skóry z włosem

  • Naturalne ciepło – zapewnia komfort cieplny, co jest szczególnie cenione w przypadku produkcji odzieży i elementów dekoracyjnych w postaci narzut.

  • Trwałość – profesjonalnie przeprowadzony proces obróbki skóry z włosiem zapewnia jej bardzo wysoką trwałość.

  • Wyjątkowy wygląd – pozwala tworzyć unikalne produkty dzięki niepowtarzalności włosia.

Wady skóry z włosem

  • Wrażliwość na wilgoć – impregnowana skóra z włosiem jest odporna na wilgoć, jednak jej nadmiar może nadal zagrażać jej kondycji.

  • Wysoka cena – produkty wykorzystujące naturalną skórę z włosiem są zazwyczaj droższe od odpowiedników wykonanych z tradycyjnej skóry gładkiej.

  • Konieczność specjalnej pielęgnacji – zaniedbane włosie może się wytrzeć lub plątać, dlatego utrzymanie takiego wykończenia wymaga dodatkowej troski.

Skóra z włosiem puma

Jak dbać o skórę z włosem?

W celu zachowania satysfakcjonującego wyglądu i trwałości skóry z włosiem warto przestrzegań poniższych zasad:

  1. Regularne czyszczenie – obejmuje usuwanie kurzu i zanieczyszczeń. Wykorzystuje się do tego miękką szczotkę lub odkurzacz z końcówką do delikatnych powierzchni.

  2. Unikanie wilgoci – oznacza przechowywanie skóry w suchym miejscu i zadbanie o jej brak kontaktu z wodą. Jeżeli dojdzie do przemoczenia skóry z włosem należy ją delikatnie osuszyć ręcznikiem.

  3. Impregnacja –  polega na regularnym zabezpieczaniu skórzanego produktu wykorzystując środki ochronne do impregnacji.

  4. Ochrona przed światłem – długotrwała ekspozycja na słońce może prowadzić do blaknięcia kolorów, dlatego należy jej unikać.

Ekologia skór z włosem

Pochodzenie i przeprowadzany proces produkcji skóry naturalnej z włosiem nie pozostaje bez znaczenia. Warto kupować produkty zawierające certyfikaty ekologiczne takie jak OEKO-TEX czy Leather Working Group. Oznaczają one, że materiał został wyprodukowany z uwzględnieniem poszanowania środowiska i praw zwierząt. Skóry, które pozyskiwane są jako produkt uboczny przemysłu mięsnego są postrzegane jako bardziej zrównoważone od skór syntetycznych, często opartych o tworzywa sztuczne.

Podsumowanie

Wykorzystanie skóry z włosiem zapewnia unikalny charakter i sprawdza się idealnie w modzie, dekoracjach i przemyśle artystycznym. Wymaga jednak większej pielęgnacji i uwagi, aby służyć przez lata. Wybór naturalnej skóry z włosiem zdecydowanie okaże się inwestycją w czasie w porównaniu do syntetycznych alternatyw.


W najnowszej ofercie Europell Group znajdą Państwo sprowadzane z Włoch skóry naturalne z włosiem najwyższej jakości. Jako producent mający całkowity wpływ na przebieg produkcji, zapewniamy realizację zamówień zgodną ze wszystkimi wymaganiami klienta. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i zakup produktów premium.