Proces produkcji skór naturalnych bezsprzecznie ma wpływ na środowisko naturalne, jednak do zminimalizowania jego niepożądanych efektów stosuje się różne metody. Najważniejsze z nich to efektywniejsze zarządzanie surowcem, stosowanie ekologicznych środków garbarskich, korzystanie z odnawialnych źródeł energii, lepsza gospodarka wodna, optymalizacja transportu i procesów logistycznych oraz recykling odpadów.
Ślad węglowy powstały przy produkcji skóry naturalnej generowany jest na kilku etapach tworzenia, obróbki i procesów logistycznych koniecznych do otrzymania produktu finalnego.
Hodowla zwierząt – produkcja paszy, emisja metanu i duże zużycie wody to główne przyczyny emitowania gazów cieplarnianych do atmosfery. Dlatego tak ważne jest korzystanie z paszy tworzonej w ekologicznych procesach i wykorzystywanie nawadniania zwierząt w zrównoważony sposób.
Transport – przewóz surowców, dostawa niezbędnych chemikaliów i dostarczenie produktów do odbiorców wymaga zużycia paliw kopalnych. Korzystanie z pojazdów wyposażonych w silniki spełniające najnowsze normy emisji spalin to jeden ze sposobów walki z pozostawieniem śladu węglowego.
Procesy grabarskie – zużycie energii, chemikaliów i proces oczyszczania ścieków wpływa na zwiększenie śladu węglowego. Wyposażenie garbarni w energooszczędne maszyny pozwala zmniejszyć zużycie energii i tym samym ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Obróbka i wykańczanie skóry – wykorzystanie barwników i środków konserwujących mogą mieć niepożądany wpływ na środowisko, a proces suszenia także zużywa energię. Ekologiczne barwniki i środki konserwujące, a także wydajne nowoczesne suszarnie to metody redukcji generowania śladu węglowego.
Skóry pozyskiwane mogą być ze źródeł prowadzonych w odpowiedzialny sposób. Są to hodowle wykorzystujące ogólnopojęte zasady zrównoważonego rolnictwa. Efektywne zarządzanie surowcem dotyczy także lepszego planowania produkcji pozwalającego na maksymalne wykorzystanie powierzchni skóry.
To m.in. ograniczenie stosowania chromu na rzecz garbowania roślinnego i korzystanie z biodegradowalnych chemikaliów zmniejszających emisję szkodliwych substancji zawartych w standardowych środkach chemicznych niezbędnych do przeprowadzenia procesu obróbki skóry.
Stosowanie paneli słonecznych i turbin wiatrowych generujących prąd do obsługi garbarni to skuteczne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w celu redukcji zużycia paliw konwencjonalnych. Optymalizacja zużycia energii może się odbywać także poprzez modernizację maszyn i procesów technologicznych.
Optymalizacja gospodarowania wodą obejmuje zastosowanie systemów zamkniętego obiegu wody w procesie garbowania oraz wdrożenie zaawansowanych procesów oczyszczania i ponownego wykorzystania wody ze ścieków przemysłowych.
Poza wspomnianym stosowaniem pojazdów spełniających normy ekologiczne, tam gdzie to możliwe należy współpracować z lokalnymi dostawcami surowców. Pozwala to ograniczyć liczbę pokonywanych przez surowiec lub produkt kilometrów. Warto skupić się też na optymalizacji logistyki dostaw i dystrybucji poprzez wydajne zarządzanie magazynem i pakowanie paczek do transportu lub docelowej dostawy do klienta.
Skóra recyklingowana ma szerokie zastosowanie w wielu branżach i jest pożądana z uwagi na swój pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Poza skórą odzyskaną ze zużytych produktów oddanych do recyklingu, zrównoważone podejście do produkcji wyrobów skórzanych obejmuje wykorzystanie skór odpadowych w przemyśle obuwniczym i modowym. Mniejsze skrawki materiału niewykorzystane do produkcji głównego elementu mogą zostać wykorzystane jako np. ozdobne detale.
Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie śladu węglowego podczas produkcji skóry naturalnej, a postęp technologiczny sprawia, że jest to osiągalne jak nigdy wcześniej. Wszechobecna świadomość na temat złego wpływu aktywności człowieka na planetę wymusza wręcz na czołowych firmach wdrożenie ekologicznych rozwiązań. Jako lider produkcji skóry Europell Group posiadamy m.in. certyfikat Leather Working Group, potwierdzający spełnianie wysokich wymagań proekologicznych.