We włoskiej garbarni

Jaką skórę nazywa się włoską?

Włoska skóra, to taka, która jest wyprodukowana we Włoszech. Jednak produkcja w kraju, o tak bogatej historii to nie wszystko. Ważne są metody garbowania skóry, często antyczne, a zawsze noszące w sobie znamiona sięgającej głęboko tradycji. We Włoszech mieszczą się najlepsze i najznamienitsze garbarnie na świecie. Często dana garbarnia specjalizuje się w określonym rodzaju garbowania – na przykład roślinnym. Proces produkcji skóry garbowanej roślinnie polega na użyciu naturalnych roślinnych garbników, np. liści wiśni, mimozy lub wybranych owoców.

Skóra premium, z której słyną Włochy, to właśnie skóra licowa, garbowana roślinnie. Skóra licowa powstaje poprzez usunięcie z zewnętrznej warstwy skóry zwierzęcia — jej najtrwalszej części — skóra licowa ma niezmienioną strukturę ziarna, dzięki czemu jest niezwykle wytrzymała. Łącząc najwyższej jakości ziarno skóry ze złożoną, tradycyjną metodą garbowania (garbowanie roślinne), włoscy rzemieślnicy są w stanie wyprodukować wyjątkowy rodzaj skóry.

Oferowanie skóry, która została wyprodukowana we Włoskiej garbarni, to synonim jakości. Jednak należy być czujnym na chwyty marketingowe– skóra jest produkowana w różnych regionach i przez różne garbarnie, zdarzają się również tańsze produkty, które niestety nie mają związku z tak wdzięcznym określeniem prawdziwej włoskiej skóry. Wszystkie skóry marki Europell Group są produkowane i garbowane w regionie Arzignano. Jest to region o głębokiej tradycji – w tej okolicy od setek lat produkuje się skóry naturalne. Pracują tutaj najlepsi eksperci w branży, pasjonaci swojego fachu. Z ich skórzanego know-how korzystają największe światowe marki, m.in. Luis Vuitton, Chanel czy Gucci.

Garbowanie skóry   Garbowanie skóry

Historia włoskiej skóry

Pierwszą ludnością, która na tych terenach zaczęła zajmować się produkcją skóry, byli Etruskowie, w 8 w.p.n.e. Starożytni rzemieślnicy zgłębiali tajniki garbowania roślinnego poprzez produkcję butów codziennego użytku. Z ich metod korzysta się do dziś.

Produkcja skóry prawdziwie rozkwitła podczas panowania Imperium Rzymskiego. Produkty używane podczas kolejnych podbojów i wojen – ubrania, akcesoria do walki, czy uprzęże dla koni, były produkowane przez starożytnych rzemieślników.

Przenosząc się kilkaset lat do przodu, nie można pominąć rozwoju sektora modowego – dom Gucci, Prady czy Ferragmo wzniosły rynek skórzany na nowy, wyższy poziom.

Włoska jakość

Należy zadać sobie pytanie dlaczego włoska skóra jest tak wysoko oceniana? Nie jest to wyłącznie długa historia, ale realne przekazywanie tradycyjnego know-how z pokolenia na pokolenie. Garbowanie roślinne skóry może nie wydawać się tak istotnym, jednak to prawdziwa antyczna umiejętność łączenia poszczególnych barwników z danym typem skóry. Dodatkowo, jest to metoda prawdziwie ekologiczna, mająca zerowy wpływ na środowisko.

Skóra włoska premium (licowa, garbowana roślinnie) posiada wyraźny zestaw cech. Po pierwsze, ma bogaty, ziemisty i drzewny aromat — ten, który prawdopodobnie już kojarzy się ze skórą. I wydaje się być bardziej oleista niż skóra z innych krajów, głównie ze względu na zastosowanie określonych zabiegów wykończeniowych.

Pod względem właściwości fizycznych wysokiej jakości włoska skóra często ma ciepłe odcienie, które z czasem nasilają się, uszlachetniają. Przez wzgląd na to, że skóra doskonale przepuszcza powietrze, stopniowo wchłania różne elementy — takie jak woda i brud. Z biegiem czasu delikatne włoskie wyroby skórzane będą zazwyczaj pokrywać się wyraźną patyną: pożądany efekt w oczach wielu koneserów skór. Z perspektywy strukturalnej włoska skóra słynie z elastyczności.

Ponieważ skóra licowa nie ma zmienionej struktury wierzchniej, wszelkie naturalne ślady na jej powierzchni będą nadal widoczne po zakończeniu procesu garbowania. Do tej kategorii należą blizny czy ukąszenia po owadach. W związku z tym każdy kawałek skóry licowej ma całkowicie wyjątkowy i naturalny wygląd – co jest bardzo pozytywną wartością. Możemy być pewni, że nie zdarzą się dwa takie same błamy skóry.

Prawdziwa włoska skóra

Najstarsza garbarnia

Czy wiesz, że najstarsza garbarnia na świecie, która nadal działa, znajduje się w Fezie w Maroku?

Miejsce jest znane jako Garbarnia Chouara i ma około 900 lat. W skład infrastruktury Garbarni wchodzi kilka kamiennych kadzi, w których barwione są skóry. Każda z kadzi ma określony roztwór barwiący. Garbarnia nadal działa i realizuje ręcznie procesy produkcji, które są praktycznie takie same jak kilkaset lat temu. Produkowana skóra w Garbarni Chouara jest popularna i eksportowana na cały świat. Garbarnia Chouara to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Maroku.

Garbarnia Chouara

Przyszłość naturalnej włoskiej skóry

Eksport włoskiej skóry spadł o 27% w 2020 roku, głównie ze względu na spadek popytu spowodowany pandemią. Poza tym kraj znajduje się pod presją innych producentów skóry, takich jak Chiny, Indie i Brazylia. W Azji kwitnie sposób garbowania chromowo. Włoscy rzemieślnicy ryzykują utratę udziału w rynku na rzecz fabryk sprzedających niedrogie, gorsze rodzaje skóry, przeznaczone do produkcji masowej.

Sytuacja nie jest jednak do końca ponura. Po pierwsze, włoskie garbarnie promują ruch w kierunku zrównoważonego rozwoju ekologicznego w branży. Toskańscy garbarze starają się teraz bezpośrednio zarządzać nie tylko oczyszczaniem, ale także właściwym zarządzaniem produktami ubocznymi. W społeczeństwie, w którym konsumenci coraz częściej domagają się od przemysłu odpowiedzialności społecznej, włoskie garbarnie przyjmują proaktywne podejście.

Z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój w przemyśle skórzanym związany jest wzrost wegańskiej skóry. Ta syntetyczna skóra jest reklamowana jako etyczna alternatywa - taka, która zmniejsza spożycie mięsa i dużą ilość emisji gazów cieplarnianych związanych z sektorem hodowlanym. Jednak poza marketingowymi hasłami, niestety w parze nie idzie troska o środowisko. Do produkcji wegańskich alternatyw jest używana podobna ilość chemikaliów, jak przy produkcji sztucznej („eko”) „skóry”. W skutek czego zanieczyszczamy jeszcze bardziej środowisko. Skóra naturalna natomiast, to produkt długowieczny, który zostaje ze swoim użytkownikiem na długie lata. Producenci pozyskują surowiec, który jest odpadem po uboju bydła - oczyszczają środowisko.

Jednak są również dane i pozytywne prognozy. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych kilku lat popyt na luksusowe wyroby skórzane wzrośnie. Świadomość konsumentów wzrasta, coraz częściej zamiast taniego, nietrwałego produktu, wolimy wybrać ten droższy, ale też trwalszy. Włoski przemysł skórzany pozostaje gigantem, z mnóstwem talentów i specjalizacji. Nie ma wątpliwości, że Włochy pozostaną dominującą i innowacyjną siłą na międzynarodowym rynku skórzanym.