Co warto wiedzieć o nubuku?

Co warto wiedzieć o nubuku?

Aby dobrze zrozumieć ten konkretny rodzaj skóry, należy rozgraniczyć dwie klasyfikacje – skóry licowe oraz skóry szorstkie.

Licowa strona – to wierzchnia, wyprawiona część zwierzęcej skóry, w której strukturze niewyczuwalne są żadne włoski, a ich powierzchnia jest gładka. Często, dla uzyskania lepszego efektu wizualnego i nadania dodatkowego, lekkiego połysku, są one woskowane. Tego typu materiał jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji i bardziej odporny na działanie wilgoci.

Szorstka strona – są to skóry, na których widać wyraźne włoski, a po przejechaniu po nich palcem widoczne są wyraźne, ciemniejsze smugi. Powstają one przez zmianę kierunku ułożenia włosia. To właśnie do skór szorstkich zaliczamy zamsz, nubuk i welur. Są one bardziej wymagające w czyszczeniu niż skóry licowe oraz bardziej podatne na szkodliwe działanie wilgoci.

Czym więc jest nubuk?

To wyprawiona miękka skóra wykończona od strony lica po jego uprzednim oszlifowaniu polerującym. Jest ona najczęściej pochodzenia bydlęcego, cielęcego lub wieprzowego. Garbowana metodą chromową. Surowcem na nubuk mogą być tylko skóry o niewielkim uszkodzeniu lica.

Jak w takim razie ocenić, czy materiał, z którego wykonane zostały Twoje buty, to nubuk czy zamsz? Te rodzaje skóry odróżnisz, przyglądając się długości ich włosia. W przypadku zamszu jest ono dłuższe i wyraźniej widoczne. Materiał ten jest też mniej matowy niż skóra nubukowa. Z kolei nubuk jest bardziej miękki w dotyku – wszystko przez pokrywające go krótsze włosie. Niektórzy producenci nakładają na nubuk cienką warstwę wosku, przez co można go pomylić ze skórą licową.

 Skóra naturalna Nubuk Brązowa skóra nubuk Naturalna skóra Nubuk

Jak pielęgnować produkty z nubukiem?

Po pierwsze i najważniejsze – na butach ze skóry nubukowej nie wolno pozostawiać żadnych zabrudzeń, np. kurzu i pyłu. Jeśli zaschną, będzie trudno je usunąć, dlatego tego rodzaju obuwie należy wyczesywać szczotką z miękkim włosiem. Skóry szorstkie, do których zaliczany jest zamsz i nubuk, cechują się małą odpornością na przemakanie. Wymagają również czyszczenia środkami przeznaczonymi wyłącznie do tego rodzaju skóry. Po usunięciu zabrudzeń należy zastosować specjalne preparaty do skóry nubukowej, nie wolno natomiast używać past i kremów. Większe zabrudzenia można usunąć za pomocą lekko wilgotnej ściereczki, nie doprowadzając do przemoczenie skóry, podobnie jak w przypadku innych rodzajów skór. Zacieki solne powstałe w czasie użytkowania obuwia w warunkach zimowych należy usuwać specjalistycznymi środkami. W ofercie marki Europell Group dostępne są zarówno skóry nubukowe, jak i środki do ich pielęgnacji.

Nubuk czy zamsz?

Nubuk, przez swój nietypowy, delikatny wygląd, uznawany jest za najbardziej szlachetny rodzaj skóry, z którego powstają najbardziej wyszukane wyroby galanteryjne oraz obuwie. Jego przygotowanie wymaga dużej staranności, dlatego buty z nubuku cechuje zazwyczaj wysoka jakość wykonania. Z drugiej strony wiąże się to z wyższymi kosztami produkcji, a co za tym idzie – faktem, że wyroby z tego rodzaju skóry są zazwyczaj droższe. Dlatego jeśli szukasz tańszego, ale wciąż solidnego rozwiązania, sięgnij po buty lub dodatki z zamszu. Wspomniany materiał ma tę zaletę, że jest on mniej matowy niż nubuk, dlatego będzie ciekawym urozmaiceniem w stylizacji. Europell Group oferuje szeroki wybór wariantów kolorystycznych dla skóry nubukowej oraz innych skór z przeznaczeniem galanteryjnym.

Sprawdzona pielęgnacja

ZESTAW DO CZYSZCZENIA I PIELĘGNACJI NUBUKU

Zestaw do nubuku pielęgnuje i impregnuje skóry otwarte, nubukowe, welur i zamsz. Do codziennego czyszczenia wystarczy regularne odkurzanie miękką szczotką lub przecieranie suchą ściereczką. Świeże plamy należy usuwać od razu, natychmiast ściereczką, która dobrze wchłania wilgoć bądź ręcznikiem papierowym, nie trzeć mocno.

ANILINE PROTECTOR 400 ML

Preparat zabezpieczająco-pielęgnujący do skór otwartych, nubukowych, welurów i zamszu zawiera kompleksowy system filtrów UV i antyoksydantów. Chroni skóry otwarte, nubuk, welur, zamsz przed blaknięciem, utratą elastyczności i świeżości koloru. Systematyczna pielęgnacja przedłuża atrakcyjność i żywotność skór.

IMPREGNAT SKÓRA OTWARTA & NUBUK & WELUR & ZAMSZ 200 ML

Impregnat to delikatny preparat chroniący przed plamami do skór otwartych, nubukowych, welurów i zamszu. Zakres zastosowania: Meble, odzież, obuwie, torby, namioty, plandeki.

Zestaw do czyszczenia Nubuku