Omawiamy ekologiczność skóry naturalnej

Coraz częściej o ekologii w kontekście skóry, opisuje się najnowsze produkty skóropodobne – skóra z łupiny avocado, buty ze skóry z liści ananasa czy też „ekologiczne torebki ze skóry z kaktusa”. Warto na początek zadać sobie pytanie: czym jest ekologiczna skóra?

Co dzisiaj oznacza dla nas ekologia?

Dla nas odpowiedź jest prostaskóra ekologiczna, to taka, która w najmniejszym stopniu wpływa na środowisko. Której produkcja może działać w myśl obiegu zamkniętego. Wreszcie – która rozkłada się w mniej niż 50 lat! Jeszcze nie wyprodukowano skóry nienaturalnej (z dodatkiem skórki avocado itp.), która wpasowywałaby się w tę definicję skóry ekologicznej. Niestety, ale poza dodatkiem roślinnego elementu w postaci kaktusa czy ananasa, w tych produktach nie ma nic naturalnego! „Eko” produkty skóropodobne są tworzone w podobny sposób do skaju („ekoskóra”). Skaj to materiał, który naśladuje skórę naturalną, głównie powierzchnią materiału i jego fakturą. Jest wykonany z PVC, czyli poliwinylo-chlorku naniesionego na siatkę poliestrową.

Fotel skórzany  

Zalety i wady

Jakkolwiek zrozumiałe są powody, dla których tworzone są materiały mające naśladować skórę, tak należy jasno zaznaczyć ich szkodliwe skutki. Materiały te, rozkładają się kilkaset lat, nie są biodegradowalne. Nie oddychają, mogą zaszkodzić skórze użytkownika podczas noszenia, np. spodni ze sztucznej skóry. Ponad to, bardzo szybko pojawiają się na nich defekty, które uniemożliwiają ich użytkowanie. Buty pękają, torebki ścierają się, paski są nietrwałe… i tak dalej. W opozycji stoi oczywiście skóra naturalna, która leży na drugim biegunie, jeśli chodzi o trwałość i komfort użytkowania.

Skóra naturalna, to produkt długowieczny. Mówi się o niej, że jest jak wino – wraz z biegiem lat i wraz z czasem jej użytkowania, uszlachetnia się, nabiera charakteru. Dobrze to ukazuje powracający trend na renowacje antyków. W Europell Group często obsługujemy klientów, którzy pokazują nam swój stary fotel po dziadku, który postanowili odnowić. Zawsze znajdzie się u nas skóra, która idealnie odda charakter starego mebla czy też będzie uzupełnieniem skóry, w którą jest obity antyk.

Kolejny fakt, który świadczy o ekologiczności skóry naturalnej, to sam proces tworzenia gotowego produktu. Warto zacząć od zaznaczenia pochodzenia samego surowca – producenci, tacy jak Europell Group utylizują tony odpadów, które pozostają po uboju bydła.  Świat byłby dużo bardziej zanieczyszczony, gdyby nie przemysł skórny. Po humanitarnym pozyskaniu surowca, przychodzi czas na oczyszczanie i garbowanie.

Skóra naturalna  Magazyn skór

Garbowanie skóry

Następnym ekologicznym punktem w schemacie produkcji skóry, jest proces garbowania. Poza tradycyjną metodą – chromową, funkcjonuje również garbowanie roślinne oraz bezchromowe. Szczególnie ciekawymi garbnikami są właśnie te antyczne, roślinne. Często jest to mimoza lub dąb. Dodatkowo, skórę garbuje się metodą bezchromową, bez użycia szkodliwego pierwiastka chromu. Dzięki temu skóra jest w 100% biodegradowalna i przyjazna środowisku.

Sprawdź nasze skóry garbowane roślinnie!

Obieg zamknięty

Kolejnymi etapami produkcji skóry jest farbowanie i wykończenie. Jednak to, co jest istotą całej produkcji, to działanie w zgodzie z naturą. Jako producent skóry naturalnej, zwracamy na to szczególną uwagę, ponieważ działamy w myśl zasady o cyklu zamkniętym. Czerpiemy z natury, tyle ile jesteśmy w stanie jej oddać. Nasza garbarnia znajduje się we Włoszech w regionie Arzignano, gdzie skórę do swoich produktów rozwija m.in. Louis Vuitton z racji długoletniej tradycji i świetnych metod garbarni, które się tam znajdują.

Dobry wybór

Mimo, że nowe, marketingowe nazwy brzmią wdzięcznie, warto zagłębiać się w procesy, składy i historie ich produkcji. Skóra naturalna od wieków jest docenianym i używanym surowcem w naszym codziennym życiu. Warto o tym pamiętać podczas wyboru fotela, torebki czy też butów. Dokonujmy dobrych wyborów, z myślą o planecie, na której żyjemy.