Rodzaje skóry naturalnej w butach – poradnik Europell

Surowiec, z którego powstają wyroby galanterii skórzanej, dzieli się nie tylko pod względem rodzaju czy pochodzenia. Wśród różnic można wymienić też techniki obróbki oraz garbowania, wygląd, fakturę skóry zwierzęcej, twardość, odporność na wilgoć... W dzisiejszym artykule skupimy się jednak na typach materiału wykorzystywanego w produkcji obuwia. Bydlęcy, cielęcy, nubuk czy koźlęcy – co je różni i czy któryś jest lepszy od innych? Tego można się dowiedzieć z lektury.

Skóra naturalna czy syntetyczna?

Podstawowy podział tego rodzaju produktu dotyczy jego pochodzenia. Pierwsza grupa to wyroby przypominające do złudzenia te ze zwierząt, ale tworzone ze sztucznych (syntetycznych) materiałów. Z kolei druga to skóra zwierzęca, czyli powstała z martwych zwierząt takich jak świnie, krowy, jagnięta czy koźlęta.

W dalszej części skoncentrujemy się wyłącznie na naturalnej wersji. Opiszemy pokrótce najbardziej znane, najczęściej wykorzystywane w produkcji warianty.

Najpopularniejsze rodzaje skóry w produkcji butów

Marki specjalizujące się w wytwarzaniu skórzanych artykułów zazwyczaj sięgają po kilka określonych rodzajów. Największym powodzeniem wśród producentów cieszy się skóra bydlęca, następnie cielęca oraz jagnięca. Wiele firm zwraca uwagę również na owczą, świńską oraz koźlęcą. Dodatkowo w sklepach można wyszukać obuwie powstałe z materiałów takich jak zamsz kozi, winyl oraz zamszowy surowiec świński.

Poza podziałem pod względem pochodzenia wszystkie surowce zwierzęce można uszeregować, kierując się ich wyglądem oraz trwałością. Przykładowo, wersja bydlęca może charakteryzować się połyskiem oraz gładkością jak licowa. Prócz tego może zachwycać matowym wyglądem oraz przyjemnym w dotyku meszkiem jak nubuk. Istnieją warianty wyróżniające się większą grubością oraz cieńsze, miękkie, używane do produkcji luksusowych butów, których praktycznie nie czuje się na stopach. Niektóre o większej grubości również cechuje wysoka cena, gdyż wymagają specjalnej, złożonej obróbki.

Jaką skórę lubią klienci sklepów z butami?

Jeśli chodzi o preferencje klientów sklepów obuwniczych, wiele zależy od ich trybu życia, a także pory roku. Przykładowo, jesienne buty ze skóry zwierzęcej będą wybierane częściej niż ich syntetyczne odpowiedniki. Latem te proporcje mogą się zmienić. Osoby zainteresowane luksusowymi modelami rozglądają się za obuwiem z surowca jagnięcego. Z kolei ci, którzy oczekują jakości, ale w rozsądnej cenie, zamówią buty ze skóry bydlęcej. Wielbiciele naturalnego materiału mogą sięgnąć po ekskluzywne rozwiązanie – nubuk. Prezentuje się atrakcyjnie, choć bywa wymagający. Trzeba go odpowiednio traktować, aby nie stracił pięknego wyglądu.

Warto przy tym podkreślić, że niezależnie od gatunku skóry naturalnej, obuwie należy umiejętnie konserwować oraz czyścić. Jeśli o to zadbamy, będzie estetyczne, odporne oraz wytrzymałe. Jeżeli natomiast użyjemy niewłaściwych produktów, zamoczymy lub będziemy np. zbyt silnie pocierać powierzchnię butów, możemy ją trwale uszkodzić.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszymi poprzednimi wpisami, a także do śledzenia kolejnych.