Skóra i jej wpływ na środowisko

Naturalna skóra jest wykorzystywana przez ludzi od setek lat. Jest nieocenionym materiałem, bardzo trwałym, dodatkowo ładnie prezentującym się. Jeszcze zanim skóra opanowała świat mody, służyła ludziom typowo użytkowo – jako główny surowiec wykorzystywany do specjalistycznej odzieży czy do wykańczania narzędzi i broni.

Jednak wraz z rozwojem świata i technologii, coraz częściej pojawia się we współczesnym dyskursie pytanie: jaki faktycznie ma wpływ na naturalne środowisko skóra?

Jak jest pozyskiwana skóra naturalna?

Według najnowszych badań organizacji Leather Naturally, nadal spory odsetek ludzi, bo aż 50% respondentów (badania przeprowadzono w UK przez Leather Naturally) odpowiedziało na pytanie skąd pochodzi skóra, że ze zwierząt które są w tym celu hodowane! Jest to niepokojący sygnał dla branży skórzanej, który zdecydowanie pokazuje ile jeszcze jest do zrobienia w kwestii edukacji.

Nie istnieje na świecie żadna hodowla, która produkuje skóry utylizując zwierzęta – jest wprost odwrotnie.
  • Przemysł skórzany utylizuje tony odpadów rocznie, przetwarzając pozostałą po uboju bydła na mięso skórę
  • My przetwarzamy skórę, uszlachetniamy ją i dajemy jej drugie życie – jako wykorzystanie do galanterii, przemysłu meblarskiego czy np. rymarskiego
  • Gdyby nie przetwarzanie skóry, świat byłby bardzo zanieczyszczony – nie zużyta skóra zostałaby zakopywana lub spalana
  • Dopóki ludzie będą jeść mięso, doputy skóra będzie używana w branży skórzanej

   

Dlaczego to jest ekologiczne?

Specjaliści zajmujący się skórą – czy to garbarze, producenci, czy też technolodzy – wszyscy wiedzą, jak ważna jest ekologia. Dlaczego? Ponieważ skóra to ekologiczny surowiec! Najprostszy argument, to ten mówiący o konsumpcjonizmie. Dużo ekologiczniejszym działaniem, będzie zakup butów ze skóry naturalnej (niż np. ze skaju lub tkaniny), które będą w świetnej kondycji przez długi czas, niż z nietrwałego materiału, który nakłoni nas do szybkiej wymiany obuwia. Oczywiście bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. To pomoże nam utrzymać ją w świetnej kondycji przez długi czas.

Skóra jest produktem w pełni biodegradowalnym. Rozkład zajmuje skórze od 10 do 50 lat, natomiast wielokrotnie jest wykorzystywana ponownie – np. jako wypełnienie do worków bokserskich lub do produkcji zapiętek w butach. Ponad to, skóra jest hipoalergiczna – nie wchłania zapachów, płynów ani kurzu. Jest świetną alternatywą dla modnych tkanin, które niestety nie są ekologiczne – często produkowane na masową skalę, rozkładające się setki lat i nietrwałe.

Naturalna skóra meblowa wraz z biegiem lat i jej użytkowania nabiera głębi, charakteru. Bardzo modny ostatnimi czasy trend – renowacja starych mebli, udowadnia, że nawet bardzo zużyty fotel nie musi iść od razu na śmietnik.

Jak wpływa na środowisko skaj i wegańska skóra?

Skaj, czyli płótno/tkanina wyłożona warstwą poliuretanu funkcjonuje na rynku skórzanym już wiele lat – bardzo często wykorzystywana w przemyśle odzieżowym lub galanteryjnym jako ekonomiczna alternatywa dla skóry naturalnej. Jednak przez brak trwałości, brak zdolności do oddychania czy przez wzgląd na brak odporności na tarcie, nie jest rekomendowana. Niestety, ale podobnie jest ze skórą wegańską – czyli skajem z dodatkiem: kaktusa, jabłka, awokado itp. Taka skóra jest nietrwała i nieoddychająca. Nie jest biodegradowalna, przez sposób produkcji (zbliżony do skaju).

Jako producent naturalnej włoskiej skóry, szczerze rekomendujemy wybór prawdziwie ekologicznych rozwiązań. Takich, które będą trwałe, zostaną z nami na lata. Takich, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko.