W warsztacie u rymarza

Czym zajmuje się rymarz?

Rymarstwo, to dział rzemiosła, w którym specjaliści tradycyjnie zajmowali się ręcznym wyrabianiem skór wykończonych metalowymi okuciami. Jest to zawód zanikający, jednak w obecnych czasach wiele wyrobów rzemieślniczych wraca do łask. Konsumenci doceniają ich trwałość, brak masowej produkcji, a więc większe zwrócenie uwagi na szczegóły i jakość. Rzemieślnicy produkujący sprzęt jeździecki, mogą zaproponować nie tylko siodła czy ogłowia. Jest to cała gama sprzętu, od odzieży po akcesoria, np.: chomąta, bryczesy, sztylpy, sztyblety, elementy dorożek, kapelusze czy baty i palcaty. Wszystkie wymienione elementy produkowane są ze skóry naturalnej. W tak wymagającej branży bardzo ważna jest wysoka wytrzymałość na tarcie, warunki atmosferyczne czy odporność na wodę (pot). 

Nowy wymiar rymarstwa i galanterii

Jednak rymarze, to nie tylko jeździectwo, ale również nowy poziom galanterii. Współcześnie, rzemieślnicy korzystający przy produkcji swoich wyrobów z grubych, pełnoanilinowych skór, często produkują również porządne vintage’owe torby i plecaki. Do tego typu produktów poza skórą naturalną dobrej włoskiej jakości, potrzebne są również różnego rodzaju okucia metalowe. Karabińczyki, kółka czy magnetyczne zapięcia w torebkach, to przedmioty niezbędne do stworzenia funkcjonalnej torby.

Warsztat rymarski

Warsztat rymarza to prawdziwa skarbnica wiedzy o tym fachu. Znajdziemy tam takie sprzęty jak: praska kaletnicza, stemple, narzędzia do zdobienia. Z akcesoriów, wykorzystywanych podczas produkcji będą z pewnością specjalistyczne igły i nity. Poza tym metalowe okucia, karabińczyki, ćwieki, klamry do pasów i tak dalej… Jednak najważniejszym elementem podczas produkcji rymarskiej jest surowiec. Rzemieślnik, który szczyci się dobrą opinią o swoich wyrobach, zaopatrzy swój warsztat w dobrej jakości ekologiczne, naturalne skóry.

 Narzędzia rymarskie  Obrabianie skóry naturalnej  Przycinanie skóry naturalnej

Wybór surowca

Warto zwrócić uwagę, dopytać, z jakiego surowca rzemieślnik produkuje wyroby czy to jeździeckie czy galanteryjne. W ostatnim czasie na rynku pojawiają się nowe produkty marketingowe – skóra „ekologiczna” czy skóra „wegańska”. Niestety, ale wiele osób ulega narracji marketingowej producentów tych nienaturalnych produktów. Jedynie skóra naturalna może być ekologiczna, w pełni biodegradowalna i oddychająca, ponieważ krótko pisząc – pochodzi w pełni z natury. Wszystkie inne zamienniki zawierają szkodliwe chemikalia, nie przepuszczają powietrza, nie są trwałe i rozkładają się kilkaset lat.

 Dla rymarzy

 Rymarz ze skórą

W Europell Group śledzimy uważnie aktualne trendy, jak również dbamy o stały rozwój naszych produktów. Wprowadzając nową kolekcję La radici collezione – Kolekcja korzenie, kierowaliśmy się swoistym powrotem do natury. Korzenie w tym przypadku mają symbolizować naturalność skór, ich ponadprzeciętną grubość i piękne ziemiste barwy. W kolekcji Korzenie, podstawę stanowią produkty dedykowane rymarzom. Są to skóry naturalne, ekologiczne i w pełni biodegradowalne. Pełnoanilinowe skóry, których powierzchnia została jedynie delikatnie przeszlifowana, dzięki czemu daje podobne wrażenia jak skóry nubukowe.

W ofercie znajdą się między innymi skóry o wdzięcznych nazwach Montana, Cowboy, Texas, Missouri czy Tennessee. Zaproponujemy krupony, boczki karki o różnych grubościach zaczynających się od 1.4 mm, a kończących na dużo powyżej 3.00 mm.

Uzupełnieniem kolekcji będzie poszerzenie wariantów kolorystycznych pozycji Catania (skóra meblowa i galanteryjna) i Moda (skóra meblowa) oraz poszerzenie kategorii meblowej i galanteryjnej o pozycje Bull i Mont Blanc.

Jak przedłużyć żywotność skóry?

Każda skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, nie tylko żeby ją zaimpregnować, zadbać o jej jakość, ale również aby przedłużyć jej żywotność. Środki pielęgnacyjno-naprawcze należy odpowiednio dobrać do rodzaju skóry. Do nubuku, skór anilinowych oraz do skór samochodowych dobierzemy zupełnie inne produkty. Takie produkty, jak sztuczne „skóry eko” również będą musiały być inaczej pielęgnowane. Zapraszamy do poprzedniego tekstu, opisującego typy skór, które warto znać przez wzgląd na inny rodzaj pielęgnacji.

Profesjonalne środki pielęgnacyjno-naprawcze są dostępne w ofercie Europell Group. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą skór naturalnych oraz środków pielęgnacyjno-naprawczych.

Środki do pielęgnacji skóry naturalnej