Kolorystyka skór naturalnych

Ponadczasowość skóry polega między innymi na jej klasycznej palecie barw. Myśląc o skórze naturalnej, najczęściej pojawiają się w naszych głowach obrazy z popularnymi połączeniami. Klasyczny fotel obity w brązową skórę cerato, torebka w czarnej lakierowanej skórze czy eleganckie nubukowe buty. Jednak branża skórzana stale potrafi zaskoczyć – poza szerokim wyborem klasycznych i stonowanych kolorów, wybór tych modnych i niekonwencjonalnych z biegiem czasu poszerza się.  

Kolory w zależności od sektora

W zależności od sektora, paleta barw skóry naturalenej różni się. Producenci skóry naturalnej, starają się aby ich oferta była szeroka zarówno pod kątem rodzajów skór, jak i ich kolorystyki. W Europell Group po rozpoznaniu potrzeb klientów, często zdarza nam się proponować rozwiązania niecodzienne. Dla osób poszukujących np. skóry na obicie kierownicy czy innych elementów wyposażenia samochodu, często wychodzimy poza ramy skóry samochodowej i zachęcamy do wypróbowania naszej bestsellerowej Palomy. Teoretycznie ta skóra jest dedykowana sektorowi meblowemu, jednak dzięki jej gładkości i jednoczesnej trwałości, idealnie sprawdzi się w przypadku innych zastosowań. Jej zdecydowanym plusem jest szeroki wybór wariantów kolorystycznych, wychodzących poza czarną i białą barwę. Jest dostępna również w pięknym musztardowym kolorze oraz przypominającym ocean – Navy.

Zamów darmowy wzornik wybranej skóry!

Sektor galanteryjny dostarcza nam, jako producentowi skór naturalnych, najwięcej kreatywności i zabawy. W przypadku skór dedykowanych producentom torebek, butów, pasków – sky is the limit, zarówno jeśli chodzi o kolorystykę, jak i fakturę  i rodzaj skóry. Należy tutaj oczywiście wspomnieć wszelkiego rodzaju krokodyle, aligatory, które upodobały sobie duże i znane marki high fashion.

Znaczną rolę w galanterii odgrywa skóra nubuk. Nubuk, to pełna anilina z niekorygowanym licem, która została przebarwiona na wskroś. Jest skórą, która posiada naturalną świetną zdolność do oddychania oraz bardzo dobry chwyt. Dzięki charakterystycznemu meszkowi i przyjemnej w dotyku powierzchni, jest bardzo wdzięcznym materiałem do produkcji ultrawygodnych butów czy też oryginalenej torebki. W ofercie Europell Group dostępny w różnych wariacjach kolorystycznych – od klasycznych szarości czy tez brązów, przez zgniłą zieleń, cytrynę, aż po błękit.

Ponadczasowym wyborem są ciężkie, oleiste skóry vintage. Często będą to skóry roślinne, czyli takie, które zostały wygarbowane naturalnymi roślinnymi garbnikami w tradycyjny, antyczny sposób. Przez wzgląd na naturalność garbników, paleta barw nie jest skrajna, ale mimo to potrafi zaskoczyć intensywnością pomarańczy czy pełnią brązu. Warto zapoznać się z oferowanymi przez producentów skór roślinnie garbowanych, bo poza głęboko sięgającymi tradycjami, są również bardzo wysokie parametry techniczne. Skóry roślinnie garbowane odznaczają się wysoką zdolnością do oddychania, gładkością i dobrym chwytem. Zazwyczaj są to skóry sztywne i grube, wykorzystywane w produkcji siodeł, pasów czy vintagowych toreb.

Kwiaty na skórze   Kwiaty na skórze  Kwiaty na skórze

Jak przebiega barwienie skóry?

Po garbowaniu skóry (chromowe, chrome-free lub roślinne), skóry zostają przefarbowane. Polega to na naniesieniu na skórę barwnika, który zostaje przez nią wchłonięty. Po wchłonięciu przez skórę pigmentu, nadmiar farby musi zostać wypłukany. Kolejnym etapem jest ponowne naniesienie farby, lecz tym razem ciemniejszej. Wyszczególnia się farbowanie powierzchniowe, czyli pigmentowe. Polega ono na dodatkowym zafarbowaniu warstwy skóry kolorem na bazie pigmentu, który jednocześnie chroni powierzchnie skóry. Skóry farbowane powierzchniowo łatwo rozpoznać – naniesiona kropla wody będzie się na tym rodzaju farbowania utrzymywać na powierzchni skóry.

Modne kolory na sezon

Co sezon zostają wybierane i ogłoszone najlepsze barwy, które będą królowały na wybiegach, w showroomach i u nas w domach. W tym sezonie zdecydowanym faworytem jest przygaszony fiolet, nazwany wdzięcznie Veri Peri przez znaną markę graficzną Pantone. Jednak poza fioletem funkcjonuje wiele innych ciekawych wariantów – butelkowa zieleń, ciemna vintage pomarańcza czy fuksja. Branża skórzana dzielnie podąża za trendami, a często je również wyznacza!

 Sprawdź nasze inne wpisy!